Chávezova strana získala ve volbách zatím 90 křesel ze 165

Podle prvních informací volebního úřadu získala Chávezova socialistická sjednocená strana ve včerejších parlamentních volbách ve Venezuele nejméně 90 ze 165 křesel a opozice nejméně 59 křesel. Za skutečného vítěze, se ze ziskem více než třetiny křesel, považuje opozice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci Huga Cháveze

Příznivci Huga Cháveze | Zdroj: ČTK

I když Chávezovy vládní síly získaly ve volbách většinu, výsledek si podle spolupracovnice Českého rozhlasu v Caracasu Niny Hönigové snažily pojistit a nechyběly při tom ani útoky na opoziční kandidáty:

„Z několika míst země byly hlášeny drobné incidenty, jejich cílem se stali ve čtyřech případech samotní kandidáti opozice. Zdá se, že v těchto případech šlo o čistou provokaci ze strany skupin radikálních Chávistů.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Venezuela.mp3

Volby byly soubojem velkých bloků. Na jedné straně Chávesova socialistická sjednocená strana jako konglomerát levicových stran a na druhé straně sjednocený Stůl jednoty, což je seskupení velmi rozličných stran – od klasických historických stran venezuelské politiky – křesťanská strana, demokratická strana, odštěpky od bývalých komunistů, až po úplně nové strany nebo proudy.

Zisk opozice je podle iberamerikanistky Pavlíny Springerová, která na Univerzitě Hradec Králové vede katedru politologie, považován za velký úspěch.

„Už od počátku bylo opakováno, že tyto volby jsou určitým barometrem přízni Venezuelců ve vztahu k Chávezovi, který bude určitě za dva roky hlavním kandidátem v prezidentských volbách. A co považuji za ještě důležitější aspekt je to, že Chávez a jeho sjednocená socialistická strana nebude kontrolovat jednokomorové národní shromáždění, nebude disponovat ústavní dvoutřetinovou většinou, což je podle mě velmi důležité.“

Prezidentské pravomoce mohou být zvyšovány prostřednictvím takzvaného zmocňovacího zákona, který byl opakovaně za Cháveze přijat v roce 2000 a 2007. Tento zákon umožňuje hlavě státu na 18 měsíců disponovat mimořádnými pravomocemi a vydávat dekrety bez souhlasu parlamentu. Ale za složení, které zřejmě nastane, je další schválení tohoto zákona pro Cháveze obtížné.

Nelehký úkol pro nejednotnou opozici

Opoziční strany se už v minulosti, od nástupu Cháveze v roce 1998, snažily několikrát zbavit nebo oslabit Chávezovu pozici. Žádná z jejích aktivit ale nevedla k úspěchu.

„Dnešní opozice se dala dohromady v průběhu minulého roku. Je nesmírně široká a jsem sama zvědavá, jak ustojí svoji posílenou pozici," dodává Springerová.

Ondřej Černý, Michaela Vydrová, Nina Hönigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme