Chemici zkoumají podezřelý nález; Bagdádem zní pouliční střelba

První testy ukazují na objev zakázaných látek v raketách ve výcvikovém středisku ve středu Iráku. Definitivní odpověď ale bude k dispozici až ráno po dalších analýzách. Američané mezitím získali naprostou nadvládu ve vzdušném prostoru nad metropolí země. V samotném Bagdádu pak pokračují boje. Jižně od iráckého hlavního města došlo k únosu dvou polských žurnalistů. Londýn má v rukou čelního iráckého generála - více přímo od našeho zpravodaje!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američané na jihu Bagdádu | Zdroj: ČTK

Předběžné testy potvrdily, že rakety nalezené ve výcvikovém táboře ve středním Iráku obsahovaly několik zakázaných chemických zbraní. Podle amerického velitelství šlo o několik smrtících nervových plynů, mimojiné sarin a tabun. Nález bude podroben ještě dalšímu šetření. Výsledky by měly být známy zítra v ranních hodinách.

Nálety na irácké hlavní město pokračují

Na centrum irácké metropole Bagdádu večer opět dopadaly rakety. Při jedné z explozí údajně zahynulo čtrnáct civilistů. Výbuch na rušné třídě vyhloubil velký kráter a zničila tři domy. Už předtím oznámil mluvčí amerických ozbrojených sil, že při raketovém útoku na postavení spojenců jižně od Bagdádu přišli o život dva američtí vojáci a španělský a německý novinář.

američtí ženisté stavějí pontonový most | Foto: ČTK

Bagdád je v obklíčení spojenců a kruh kolem něho se zužuje. Američtí vojáci hlídkují na všech hlavních silnicích vedoucích do metropole. Zabránit chtějí přesunům irácké armády. Spojenecká vojska také obsadila jeden z prezidentských paláců přímo v Bagdádu - to ale popřela irácká místa. O bojích o město se více dočtete zde.

Situaci na bojišti si můžete prohlédnout na mapách.

Iráčtí ozbrojenci zadrželi dva polské novináře

Žurnalisty odvezli neznámo kam. Jak informuje varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák, k přepadení novinářů došlo mezi městy Nasirija a Nadžaf jižně od Bagdádu. Tedy na území, které by už mělo být pod kontrolou amerických jednotek. Auta s novináři zadrželo šest ozbrojených Iráčanů. Přikázali reportérům vystoupit z vozů. Dva z nich unesli. Zbylým dvěma se podařilo utéct. Ozbrojenci po nich stříleli.

Zadrženi byli zpravodaj Polského rozhlasu a reportér první středoevropské nonstop informační televize TVN 24. Jejich kolega v telefonátu do domovské stanice sdělil, že do okamžiku, než jim ozbrojenci s unesenými kolegy zmizeli z dohledu, se novinářům nic zlého nestalo. Jejich další osud je ale neznámý. Novináři nejsou ve válečných konfliktech chráněni žádnými mezinárodními konvencemi.

Londýn drží významného iráckého velitele

Británie nabídla amnestii a útulek přednímu iráckému generálovi za prozrazení tajemství o režimu prezidenta Saddáma Husajna. Irácký generál, o kterého se jedná nebyl jmenován, informace o něm pocházejí z vysoce postavených vojenských kruhů Británie.

Podle zpravodaje listu Times byl dotyčný generál nejvyšším velitelem iráckých sil na jihu země a nyní je válečným zajatcem spojenecké koalice. Je absolventem britské vojenské akademie Sandhurst. Jako podmínku další spolupráce si stanovil záchranu své rodiny v Basře na jihu země. Generál je momentálně zadržován odděleně od ostatních válečných zajatců.

Pracovníkům britské rozvědky na příklad ukázal na mapě konkrétní budovy, kde operovaly klíčové osobnosti režimu v Basře. Také identifikval místo významné schůze funkcioářů irácké vládnoucí strany Baas, které se pak stalo cílem vzdušného útoku královského letectva.

Všechny články týkající se války v Iráku najdete na této adrese.

Milan Kopp, Pavel Novák, Milan Kocourek, Martin Drtina, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme