Čína kvůli sněhovým bouřím přerušuje dodávky elektřiny

Čínské elektrárny se kvůli sněhovým bouřím potýkají s nedostatkem uhlí. Továrny v centrální i severní části země proto snižují výrobu, výpadky v dodávkách energie postihují i domácnosti. Čína se s podobnými problémy právě v zimních měsících potýká pravidelně, tři čtvrtiny energie se totiž vyrábějí v uhelných elektrárnách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking

Peking | Foto: Robert Mikoláš

Nedostatek uhlí postihuje stále více provincií, výpadky hlásí i oblasti, kde se nachází nejvíce uhelných dolů. Jen v provincii Ša-an-si tak muselo snížit výkon na 14 elektráren, které mají zásoby maximálně na příští čtyři dny.

Katastrofální situace negativně ovlivnila i provoz v továrnách včetně hliníkáren, úřady navíc varují před dalším omezováním dodávek elektřiny.

Současný stav se podepsal i na růstu cen uhlí, ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je vyšší o téměř 10 procent.

Místní vlády jsou zároveň pod tlakem kvůli dosažení stanovených emisních limitů, výrazné zlepšení prý proto nelze v příštích týdnech očekávat.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme