Číňané se poprvé v historii častěji rozvádějí, než uzavírají manželství

Rozvody v Číně poprvé v historii překonaly počet uzavřených sňatků. V roce 2010 totiž manželství uzavřelo na milion dvě stě tisíc párů, zatímco o rozvod jich požádaly téměř dva miliony. Na vině je podle expertů prudký hospodářský rozvoj i materialistický způsob života, který mění i tradiční společenské zvyky a rodinné vztahy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňanka s dítětem

Číňanka s dítětem | Foto: Robert Mikoláš

„Obřad začíná, co nejsrdečněji přivítejte oddaný pár,“ vyzývá žena za mikrofonem všechny přítomné a dovnitř záhy vstupují ženich s nevěstou. Všichni tleskají a podle čínských tradic začínají odpalovat rachejtle.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž východoasijského zpravodaje Českého rozhlasu Roberta Mikoláše o zvyšujícím se počtu rozvodů v Číně

„Ať vaše manželství vydrží 100 let,“ dodává hosteska a oba novomanželé, třicetiletý Wang a jeho o dva roky mladší žena Jen září štěstím.

Podobné pocity v roce 2010 zažívalo na jeden milion a dvě stě tisíc párů, mnozí z nich se přitom znali jen několik měsíců. V současné Číně ovšem nejde o nic výjimečného, navíc státní úřady uzavírání sňatku maximálně zjednodušily. Dnes už stačí jen vyplnit formulář, přinést doklady totožnosti a je to. A zadarmo.

Jednodušší rozvody

Podobné je to ovšem i v případě rozvodů, za které sice zaplatíte v přepočtu kolem 500 korun, ovšem už nepotřebujete žádné vyjádření zaměstnavatele nebo uličního výboru.

„Lidé jsou více nezávislí, jsou schopni se uživit a postavit na vlastní nohy bez ohledu na partnera, takže když se začnou hádat, dochází ke konfliktům apod., řeší to rychle. Rozvodem. Manželství navěky, jako tomu bylo ještě v nedávné minulosti, to nyní přestalo platit,“ vysvětluje rozvodový právník Čchin Ťia-ťün z Pekingu.

Počet krachujících manželství tak rok od roku roste a zejména právě mezi mladými páry ve věku do 30 let. Jedním z důvodů je skutečnost, že současná generace už tolik nelpí na tradičních rodinných vztazích, nemají k nim takovou úctu, a proto jim to nečiní žádný problém. Necítí se nijak zahanbeni. Druhým je měnící se čínská společnost, která začíná vnímat rozvod jako něco přirozeného.

„Stejně jako Západ i Čína má podobné problémy. I u nás je jednou z hlavních příčin rozvodů manželská nevěra. Druhou domácí násilí, kdy muž bije ženu, a třetím jsou ekonomické potíže. Tedy že manžel přijde o práci, ocitne se bez peněz a manželka se nechce vzdát určitého životního stylu, na který je zvyklá,“ říká pan Čchin Ťia-ťün.

K rekordní rozvodovosti přispívá i dlouhodobá odloučenost manželů, kdy především muži odjíždějí za prací do bohatších provincií a vrací se domů jen jednou v roce, na čínský nový rok.

Poslední statistika přesto šokovala řadu expertů, kteří volají po návratu k minulým praktikám, tedy ke ztížení rozvodového řízení, zatím bez odezvy. Negativní trend tak zřejmě bude pokračovat i nadále, i když si to, zcela pochopitelně, nikdo z novomanželů nechce připustit.

„Rádi bychom spolu žili co nejdéle, až do smrti. A prožili spolu jak chvíle smutku, tak i radosti,“ přeje si šťastný ženich, pan Wang.

Robert Mikoláš, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme