Člověk v tísni pozastavuje většinu programů v Afghánistánu, ženy pro něj nesmějí pracovat

Humanitární organizace Člověk v tísni pozastavuje většinu svých programů v Afghánistánu. Stejný krok udělaly i další národní a mezinárodní organizace. Reagují tím na to, že ženy v Afghánistánu nově nesmějí pracovat pro nevládní organizace. Bez žen by se přitom nevládní organizace k potřebným v mnoha případech nedostaly. Detaily pro Radiožurnál upřesňuje regionální ředitel organizace pro Blízký východ Tomáš Kocián.

Rozhovor Kábul/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američané evakuují své spolupracovníky a jejich rodiny (24. srpna 2021)

Ženy v Afghánistánu nově nesmí pracovat pro nevládní organizace (ilustrační foto) | Foto: Donald R. Allen/US Air Force via CNP/ABACAPRESS.COM | Zdroj: Reuters

Kolik žen pro Člověka v tísni v Afghánistánu pracovalo a co s nimi teď bude?
Z nějakých 140 zaměstnanců je to asi zhruba třetina. Momentálně jsme je nechali doma, respektive musíme je nechat doma, jinak bychom přišli o registraci, to jest povolení pracovat v Afghánistánu. A co s nimi, uvidíme v následujících dnech a týdnech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s regionálním ředitelem Člověka v tísni pro Blízký východ Tomášem Kociánem

Budete se snažit jim a jejich rodinám třeba nějak pomoc na dálku? Existuje vůbec taková možnost?
Ne na dálku. Naše zaměstnankyně normálně pobírají plat, takže mohou pracovat z domova. Částečně ty, u kterých to jde, budou pracovat z domova, a ty, u kterých ne, budou prostě pobírat plat a my se z naší pozice společně, koordinovaně s dalšími organizacemi, budeme snažit zvrátit to rozhodnutí.

Budou pracovat z domova, ale budou pracovat pro zahraniční humanitární organizaci. V tom není rozpor?
Problémem není zahraniční organizace, ten zákaz teď přišel i pro místní nevládní organizace, takže tam zahraniční či místní nehraje roli.

Místní na to doplatí

A co bude zastavení programu pro Člověka v tísni vůbec znamenat? Nedoplatí na to místní, kterým pomáháte?
Bohužel ano. Proto se taky budeme snažit, aby to pozastavení trvalo co nejkratší možnou dobu. Pozastavili jsme vzdělávací programy pro více než 5000 dětí. Pozastavili jsme programy obnovy infrastruktury venkovské, obnovy domů pro lidi, kteří se vraceli z konfliktních oblastí, respektive do oblastí, kde probíhal v letech minulých konflikt. Takže pro ty je to určitě velmi nepříjemná zpráva.

Oni bojují jen o moc, já ale za svůj život, vysvětluje žena vězněná Tálibánem, proč pokračuje v protestech

Číst článek

Vy jste spolu s dalšími organizacemi vyzývali Tálibán, aby to své rozhodnutí zrušil. Věříte nebo doufáte, že vám vyhoví? Je vůbec nějaká šance?
Věříme, že ano. Věříme, že je to dočasná záležitost. Tálibán to odůvodnil z důvodu nedodržování nějakých pravidlech islámského odívání a separace žen a mužů v kancelářích. Takže teď budeme vysvětlovat, lobbovat a tlačit.

Takže s Tálibánem z podstaty věci asi musíte být v nějakém kontaktu.
Pracujeme v zemi, kde vládne. Ať se nám to líbí, nebo nelíbí… Nám se to nelíbí, ale co máme dělat? Afghánistán čelí obrovskéh humanitární krizi. Víc než 28 milionů lidí, což jsou dvě třetiny obyvatelstva, nějakým způsobem potřebuje pomoc. Jsme tam kvůli lidem, ne kvůli Tálibánu. Tálibán nám prostě jen dělá problémy.

Petr Král, Zuzana Machálková, til Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme