FK Karabach 0:0 FC Viktoria Plzeň

Daňový exulant, zrádce národa. Depardieua kritizují za ruské občanství

Daňový exulant, zrádce národa, cynický zbohatlík. Takové přívlastky si v uplynulých dnech vysloužil francouzský herec Gérard Depardieu za přijetí ruského občanství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Depardieu v národním kroji s ruským pasem v mordvinském Saransku | Zdroj: Reuters

Marně dnes čekal na Depardieua pařížský soud. Herec, který si před několika dny vyzvedl nový ruský pas, čelí obvinění z řízení pod vlivem alkoholu.

Umělec se ale před úřady neobjevil a místo toho vyrazil pro změnu na návštěvu Černé Hory, která patřila mezi země, o nichž uvažoval jako o potenciální nové vlasti.

Rusko si nakonec vybral kvůli daním. Tamní třináctiprocentní daňová sazba je pro něj podle zpravodajky Českého rozhlasu v Rusku Lenky Kabrhelové mnohem výhodnější než pětasedmdesátiprocentní daň pro bohaté, kterou se pokusila zavést francouzská vláda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak Rusové přijali nového občana Depardieua popsala zpravodajka ČRo v Rusku Lenka Kabrhelová

O důvodu jeho odchodu z Francie nikdo příliš nepochybuje, byť herec přijetí ruského občanství zdůvodňuje láskou k této zemi a přátelstvím s prezidentem Vladimirem Putinem.

Ruského politika kritizovaného západem za potlačování lidských práv přitom označuje za demokrata.

Otázka nakonec je, zda Depardieu v Rusku skutečně na daních ušetří. „Nestačí k tomu jen ruský pas, v Rusku bude muset strávit více než 183 dní z roku,“ vysvětluje Kabrhelová.

Pas si herec vyzvedl v Soči a odtud zamířil do Mordvinska známého stalinskými lágry. V tamní kolonii odpykává dvouletý trest jedna ze členek skupiny Pussy Riot. Kromě národního kroje tam dostal nabídku na funkci ministra kultury.

Depardieu je v Rusku velmi populární. Řada Rusů ale považuje jeho přijetí ruského občanství za cynický a zištný krok. Nelíbí se jim ani, že tím dělá reklamu Putinovi, kterého odpůrci kritizují za utahování šroubu ve společnosti, dodává zpravodajka.

Lenka Kabrhelová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme