Demonstrace odborů v Maďarsku: Čeká se mnohatisícová účast

Demonstrace odstartovaly dnes odpoledne také v Maďarsku. Manifestace ochromí města v patnácti župách země. Protestuje se především proti plánům a reformám vlády, mimo jiné také proti zrušení tripartity a předčasných výsluhových důchodů. Čeká se mnohatisícová účast a to především při demonstraci před budapešťským parlamentem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský parlament v Budapešti | Foto: Jirka Malina

Jak na Rádiu Česko připomněl budapešťský spolupracovník Gregor Martin Papucsek, maďarské odbory si stěžují, že vláda s nimi není ochotná seriozně jednat. Podle odborářů kabinet vede takzvané konzultace s obyvatelstvem jen pomocí dotazníků, snižuje postavení odborů a vůbec zaměstnanců, mění zákoník práce, mění pravidla nezaměstnanosti, pobírání sociálních dávek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O odborářských demonstracích v Maďarsku informoval na Rádiu Česko budapešťský spolupracovník Gregor Martin Papucsek.

Připomněl, že odboráře rozzlobilo také zrušení klasické tripartity, kterou vystřídá Národní hospodářská a sociální rada. V ní dostanou prostor kromě odborů i občanská sdružení, církve a podobné organizace, ale Rada bude mít pouze konzultační pravomoci.

Dnešní protesty začaly dnes odpoledne v 15 župních střediscích. „Poměrně děsivá bude manifestace automobilů, které vyjedou v dopravní špičce do ulice měst, zejména Budapešti,“ uvedl Papucsek. Dodal, že v metropoli se na demonstraci před parlamentem očekává účast několika desítek tisíc lidí.

Současně s protesty velkých odborových centrál protestují také menší odbory pořádkových sil, tedy vojáci, hasiči, policajti. „Jejich akce je samostatná. Oni protestují proti plánům vlády zrušit předčasné, takzvané výsluhové důchody,“ dodal Papucsek.

Vladimír Kroc, Gregor Martin Papucsek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme