Deníky o nadcházejících volbách na Slovensku

Slovensko se připravuje na víkendové předčasné volby. To bude patrně i hlavní téma slovenských deníků. Slováci přikládají volbám velký význam. Titulky jako "Zítra si můžeme vybrat, v jaké zemi chceme žít" nadepisují své volební komentáře Hospodárské noviny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Nemusí to vyznít pateticky, pokud tomu alespoň trochu věříme. A nemusí to vyznít jako politické klišé, pokud alespoň trochu věříme sami sobě. Po osmi letech, které uplynuly od mečiarovské katastrofy, jsme se totiž dostali do situace, kdy nám důvody k sebevědomí nechybí. Osm let od primitivního zneužití patriotismu si už v očích ostatních na Slováky hrát nemusíme, glosují Hospodárské noviny.

Končící vláda dělala věci, kterým většina lidí nerozuměla a které nakonec vyústily v odchod KDH z vládní koalice a v předčasné volby. Korupce a klientelismus organicky vrostly do státní správy a do celého politického spektra. Část policejních kruhů už dnes upozorňuje, že skandální průnik organizovaného zločinu k veřejným činitelům nemá zdaleka jenom českou licenci.

V tom případě určitě měl kabinet jasno v tom, že se něco musí změnit. Rekapitulují Hospodárské noviny, o jaké změny se pokusil a s jakým výsledkem.

Vláda nedokázala lidem vysvětlit, proč mají platit za návštěvu u lékaře, za vysokoškolské studium nebo proč tleskat příchodu zahraničních investorů. Jenže ony pověstné reformy neměly lidskou tvář. Tvář, která by se se systémovými změnami mohla ztotožnit. Tvář voliče, který bude rozhodovat. A právě tato nejistota dává zítřku obrovský význam, uzavírá list.

Nedávno jsme informovali o několika sebevraždách vězňů na americké základně Guantanámo na Kubě. Tím ale tato kauza neskončila. Pentagon totiž z ostrova vykázal skupinu novinářů, která se případu sebevražd věnovala...

A proti tomuto rozhodnutí Ministerstva obrany už včera protestovali zástupci několika amerických novin, píše dnes americký deník Los Angeles Times. Novináři sice měli povolení od ředitele věznice, které je opravňovalo ke vstupu na půdu Guantanáma, ale ve středu museli všichni čtyři na příkaz Pentagonu ostrov opustit. Podle mluvčí ministerstva bylo takové rozhodnutí správné a spravedlivé. Několik dalších novinářů totiž také požadovalo povolení ke vstupu do věznice, ale nebylo jim vyhověno. Proto byla první skupinka novinářů vykázána, aby nikdo nebyl zvýhodněn. Ve věznici se teď vyšetřuje a její vojenský personál by neměl čas věnovat se většímu počtu novinářů. Jenže podle slov novinářů se ze strany Pentagonu jedná o chování jako v době kamenné. Pokud by vojenská hierarchie neměla co skrývat, respektovala by povolení od ředitele věznice a profesionalitu novinářů, konstatuje list.

Nejsou peníze - takhle stručně hodnotí deník Christian Science Monitor snahu o obnovu Iráku pod taktovokou Spojených států. Dvacet miliard amerických dolarů, které USA pro Irák vyhradily, budou vyčerpány během několika měsíců. Jenže dokončení mnoha důležitých věcí zabránily buď útoky vzbouřenců, nebo zkorumpovaní dodavatelé.

Na dokončení čekají více než tři čtvrtiny projektů obnovy ropných zařízení a více než čtyřicet procent vodovodní a kanalizační infrastruktury. Sečteno a podtrženo Iráčané čelí něčemu, co američtí úředníci nazývají "mezerou při obnově". Podle některých analytiků by bylo zapotřebí dalších osmnáct až osmadvacet miliard amerických dolarů, aby bylo možné vyřešit problémy, o kterých se v současné době ví, konstatuje list.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme