Děti ve Francii by mohly mít letní prázdniny o dva týdny kratší

Letní školní prázdniny trvají ve většině evropských zemí včetně Česka dva měsíce. Ve Francii ale chystají revoluční změnu. Podle návrhu ministra školství by se totiž měly prázdniny zkrátit na šest týdnů. Země by navíc byla rozdělena na dvě zóny a v každé by prázdniny byly jindy. Návrh vyvolal velkou polemiku a rozdělil francouzskou veřejnost na dva tábory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na pláž ve Sperlonze

Pohled na pláž ve Sperlonze | Foto: Karolína Rezková

Francouzská školní docházka vypadá jinak než v Česku. Děti tam chodí do školy pouze čtyři dny v týdnu. Ve středu mají volno a věnují ji různým kroužkům a sportům. I to má být předmětem důležité reformy školství, která se právě projednává.

Její autoři chtějí, aby se to vyrovnalo. Do školy by se podle nich mělo chodit alespoň na čtyři a půl dne, i ve středu dopoledne.

Přehrát

00:00 / 00:00

O revolučním návrhu ve francouzském školství informoval zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd

Případné zkrácení prázdnin se netýká jen samotných dětí. Ty z toho pochopitelně nejsou nadšeny, rodiče se naopak vyjadřují celkem pozitivně. Mnozí totiž nemají na to, aby hlídali děti celé dva měsíce, takto by jim dva týdny ubyly.

Návrh se ale nelíbí učitelům. Vzhledem ke čtyřem dnům školy je výuka delší a učitelé pracují do pozdního odpoledne. Právě tito učitelé chtějí být prázdninami kompenzováni.

Velmi důležitá je rovněž oblast turistiky. Nyní veškerý nápor začíná hned od prvního července. Pokud by se prázdniny rozdělily na dvě části, bylo by to pro restaurace a podniky výhodnější.

Francouzská veřejnost je ohledně návrhu rozdělená na dva zcela vyrovnané tábory. Vše je ale zatím ve fázi debat a návrh vůbec nemusí být schválen.

Jan Šmíd, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme