Do odlehlých oblastí Falkland míří kvůli referendu pojízdné volební místnosti

Na Falklandách se snaží dosáhnout co nejvyšší volební účasti v referendu, které rozhoduje, jestli zůstanou sporné ostrovy v jižním Atlantiku i nadále Britským zámořským územím. Na vzdálené ostrůvky je dnes a zítra vysíláno volební letadlo a odlehlé usedlosti zase objíždí posádky terénních aut, která slouží coby volební místnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Falklandských ostrovech jezdí za lidmi v odlehlých oblastech auta s volebními urnami

Na Falklandských ostrovech jezdí za lidmi v odlehlých oblastech auta s volebními urnami | Zdroj: Reuters

„Lidé vědí, kdy asi za nimi přijedeme. Vysílalo se to v místním rádiu a psal to deník Penguin News. Kdyby nás náhodou minuli, tak zavolají na mobil a my se k nim vrátíme. Dneska najezdíme přes 100 mil a zpátky budeme asi v osm večer,“ popisuje demokracii na falklandský způsob volební komisař Anton Livermore.

Do podoby pojízdných volebních stanic jsou upraveny čtyři land rovery, respektive jejich zavazadlový prostor. „Za tím vším je obrovská týmová práce. Jsem pyšný, že jsem součástí toho všeho. Referendem tady na ostrovech píšeme historii,“ je přesvědčený Philip Middleton z volebního džípu číslo 1.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Jiří Hošek sleduje, jak probíhá na Falklandských ostrovech referendum

Referendem vrcholí nedávné diplomatické napětí mezi Argentinou a Velkou Británií. Falklanďané chtějí ukázat, že zůstanou vůči Argentině nesehnutí.

„Obvykle, když máte zavřeno, tak se svým zákazníkům omluvíte, ale my se tentokrát rozhodli, že se omlouvat nebudeme. Všichni obyvatelé Stanley a okolí by totiž měli hlasovat a odpoledne přijít na průvod s vlajkami ukázat svou loajalitu Británii,“ vysvětluje u legrační cedule na dveřích svého zahradnicko-zelinářského obchodu Tim Miller.

S manželkou Jan patří bez přehánění k nejdůležitějším lidem na ostrovech, protože Falklanďanům po celý rok zajišťují přísun čerstvé zeleniny.

„Referendum je strašně důležité. Ukáže zbytku světa, že se cítíme být Brity a že máme právo na sebeurčení,“ říká Jan, která se na ostrovy provdala před 21 lety.

Sama je prý v první řadě Falklanďanka, zadruhé Velšanka a až zatřetí Britka. Na to, aby byla ještě trochu Argentinka, už prý nemá ve svém srdci místo.

Falklandské ostrovy | Foto: ČTK

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme