Dohodu o ústavě EU má usnadnit odsunutí hlavního sporu

S návrhem odložit hlavní problém ve vyjednávání o evropské ústavě dnes přišla Itálie. Ta navrhuje, aby se zatím neřešila otázka hlasování v radě ministrů, tedy citlivá záležitost, která dosavadní rozhovory nejvíc blokuje. Tato varianta by mohla usnadnit dohodu o ústavě, jejíž text mají dokončit hlavy států a vlád na summitu v Bruselu už 12. a 13. prosince.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Váha při rozhodování v Radě Evropské unie - to je to, o co se vede tvrdý boj. Konvent navrhl zjednodušení složitého systému hlasování, dramaticky dohodnutého v Nice. To ale neústupně odmítají Polsko a Španělsko, tedy země, jejichž vliv by se podle nových pravidel proti Níce oslabil.

Italové dnes řekli: tak jako tak má nový systém platit až od roku 2009, proto není nutné, abychom to řešili teď. Pro mnoho zemí by varianta odsunutí této záležitosti byla představitelná. Podpořil ji i šéf britské diplomacie Jack Straw. "Máme teprve rok 2003, proč se o tom teď musíme zbytečně dohadovat. Můžeme se k tomu vrátit za několik let a vyhodnotit, jestli systém z Nice funguje nebo ne."

Takové řešení vy dočasně odstranilo největší problém a napomohlo tak tomu, aby se za dva týdny na summitu lídři unie na textu ústavy skutečně dohodli. Souhlasí i náš ministr zahraničí Cyril Svoboda. "Nepochybně by to pomohlo odblokovat. Myslím si, že je to návrh, který my bychom byli schopni přijmout," uvedl Svoboda.

Ministři dnes v Neapoli udělali pokrok také v otázce evropské obrany. Pozitivně se postavili k návrhu o takzvané strukturované obranné spolupráci, který má být přiložen k ústavě. Do takové spolupráce by se měly zapojit země, které chtějí postupovat v obraně rychleji a dále.

Unie by tak měla být schopna provádět i nejnáročnější vojenské operace. Cílem je zajistit, aby unie dokázala i vojensky hrát svoji roli na mezinárodní scéně.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme