Dokažte, že závadné koňské maso pochází od nás, požaduje Polsko

Polské úřady žádají důkazy o tom, že závadné koňské maso objevené v Česku skutečně pocházelo z Polska. S tímto tvrzením přišla v úterý Státní veterinární správa, podle polských veterinářů je to ale předčasné. Česko tvrdí, že Polákům už důkazy zaslalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koňské maso | Zdroj: Reuters

Podle hlavního polského veterináře Janusze Zwionzeka sami Češi přiznávají, že teprve budou pátrat potom, odkud se k nim maso dostalo. Zwionzek tvrdí, že zatím nedostal z České republiky vyžádané údaje o původu.

Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben ale oponuje, že důkazy polská strana už má. „Polské kolegy jsme informovali už 3. dubna systémem rychlého varování,“ potvrdil Duben s tím, že šlo o jednorázový dovoz asi 300 kilogramů koniny právě z Polska do řeznictví v Moravské Ostravě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko-polský spor o kvalitu potravin sleduje reportérka Věra Masopustová

Podle něj navíc dostali Poláci i fakturu, která dokládá, že příjemce za 320 kilogramů koňského masa zaplatil polským jatkám. K dispozici je i polský průvodní list k této zásilce. Bohužel, nové vzorky, které Poláci žádají, už se podle Dubna nabrat nedají.

„Vzhledem k tomu, že šlo o chlazené maso, tak do doby laboratorního zjištění to již bylo rozprodáno, takže není možné odebrat další vzorek,“ vysvětlil Duben.

Fenylbutazon se koním podává jako lék proti bolesti. Má ale špatný vliv na krvetvorbu, a v mase určeném k jídlu se proto nesmí objevit ani ve stopovém množství. Maso v řeznictví obsahovalo 10,5 mikrogramu léku na jeden kilogram.

Bendl pozval polského ministra

Česko chce kvůli závadným potravinám zlepšit komunikaci s polskou stranou. Jak ve Dvaceti minutách Radiožurnálu řekl ministr zemědělství Petr Bendl, vzájemná výměna informací mezi oběma dozorovými orgány stále není ideální. Situaci chce proto řešit přímo se svým polským protějškem.

„Mé pozvání do České republiky přijal polský ministr zemědělství, který by zde 6. května měl být i se zástupci svých dozorových orgánů tak, abychom některé nepříjemnosti, které mezi Polskem a Českou republikou v oblasti kvality potravin jsou, vyřešili,“ řekl Bendl.

Igor Maňour, Jaromír Marek, Ondřej Himmer, Veronika Neprašová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme