‚Kdyby sem zavítal Gustave Eiffel, dostal by infarkt.‘ Slavná věž v Paříži je zrezivělá a potřebuje opravit

Eiffelova věž je ve špatném stavu a prolezlá rzí, naznačují uniklé zprávy společnosti spravující památku, které získal francouzský časopis Marianne. Věhlasná stavba podle dokumentů vyžaduje kompletní opravu, místo toho ji ale čeká před olympiádou v Paříži v roce 2024 nátěr za 60 milionů eur (téměř 1,5 miliardy Kč), který odborníci považují jen za kosmetickou úpravu.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eiffelova věž. Ilustrační foto.

Eiffelova věž. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Když byla Eiffelova věž v roce 1889 dokončena, předpokládalo se, že vydrží 20 let, než bude rozebrána. Po 133 letech ale věž stále stojí, a to jen díky pečlivé údržbě.

Zpráva o stavu věže podle časopisu tvrdí, že památka ale není v dobrém stavu. „Kdyby sem zavítal Gustave Eiffel, dostal by infarkt,“ řekl časopisu nejmenovaný správce věže s odkazem na autora stavby.

Paříž chce úplně změnit zahájení olympijských her. Nebude na stadionu a uvidí ho na 600 000 lidí

Číst článek

Eiffel, jehož společnost více než 300 metrů vysokou ocelovou dominantu francouzské metropole navrhla a postavila, uvedl, že největším problémem pro dlouhou životnost stavby je najít rez a zastavit její šíření.

Jako řešení navrhl, aby se památka natírala každých sedm let. „Nátěr je základní složkou ochrany kovové konstrukce a péče, s jakou se provádí, je jedinou zárukou její dlouhověkosti,“ napsal tehdy.

V rámci příprav na letní olympijské hry v roce 2024 bude památka za 60 milionů eur natřena. Původně měla být seškrábána třetina nátěru věže a pak na ni měly být naneseny dva nové nátěry. Zpoždění prací způsobené pandemií covidu-19 a přítomnost olova ve starém nátěru ale znamená, že ošetřeno bude pouze pět procent plochy.

Odborníci časopisu Marianne řekli, že jde pouze o kosmetickou úpravu a předpověděli, že konečný výsledek bude „žalostný“.

Zisky z turistiky

Společnost Sete, která Eiffelovu věž spravuje a kterou z 99 procent vlastní pařížská radnice, se zdráhá ji na delší dobu uzavřít kvůli příjmům z turistického ruchu, o které by přišla.

Pražská Eifellovka, kterou chtěl zbourat Hitler. Petřínská rozhledna slaví 130 let od otevření

Číst článek

Památku za rok obvykle navštíví asi šest milionů lidí, což z ní dělá čtvrtou nejnavštěvovanější kulturní pamětihodnost ve Francii po Disneylandu, Louvru a paláci ve Versailles. Její uzavření vynucené koronavirovou pandemií v roce 2020 vedlo ke ztrátě příjmů za 52 milionů eur (téměř 1,3 miliardy Kč).

„Sete se musí znovu podívat na Eiffelovu věž a navrhnout zcela novou politiku údržby, která se zaměří na testování stárnoucí kovové konstrukce,“ uvádí se ve zprávě z roku 2010.

Druhá zpráva z roku 2014 zjistila, že věž má praskliny a rezaví. Podle třetí zprávy z roku 2016 má památka 884 závad, včetně 68, které představují riziko pro dlouhověkost konstrukce.

Architekt, inženýr a historik Bertrand Lemoine na internetových stránkách Eiffelovy věže nabízí optimističtější pohled. Tvrdí, že nepřítelem železa je koroze, způsobená oxidací železa vystaveného působení vzduchu a vody. Kdyby se ale znovu natřela, vydrží podle Lemoinea navždy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme