EK pro vstup Bulharska a Rumunska do Unie na Nový rok

Bulharsko a Rumunsko vstoupí do Evropské unie 1. ledna 2007. Takové je doporučení Evropské komise. Definitivně musí přijetí obou zemí stvrdit ještě šéfové vlád a hlavy států na říjnovém summitu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

Vstup Bulharska a Rumunska do Evropské unie k 1. lednu doporučila Evropská komise. Se zprávou předstoupila před Evropský parlament. "Pane předsedo, ctihodní členové, komise právě přijala závěrečnou zprávu o připravenosti Bulharska a Rumunska na vstup. Došli jsme k závěru, že se obě země mohou přjmout všechna práva a povinnosti pramenící z členství v Evropské unii k 1. lednu 2007," těmito slovy zahájil předseda Evropské komise Barroso projev k europoslancům.

Unie ale bude v obou zemích nadále sledovat postup reformy justice, boj proti korupci a organizovanému zločinu. Pokud by své závazky neplnily, hrozí jim sankce - například zastavení finanční pomoci nebo to, že by ostatní členské země neuznávaly rozsudky jejich soudů. Především starší členské země nyní zvažují, zda umožní Bulharům a Rumunům volně pracovat - česká vláda se zatím definitivně nerozhodla.:

Definitivně musejí přijetí obou zemí stvrdit ještě šéfové vlád a hlavy států na říjnovém summitu a smlouvu o přijetí také dosud neratifikovaly Francie, Německo, Dánsko a Belgie. Neočekává se ovšem, že by se postavily proti.

Na jednacím stole Schengen

Nepřesné a zavádějící informace o schengenském prostoru poskytovala Evropská komise českým představitelům. Uvedl to český velvyslanec při Evropské unii Jan Kohout. Ještě na červnovém summitu se počítalo s původním datem rozšíření prostoru bez hraničních kontrol, nyní už ale komise mluví o odkladu v řádu několika let.

Velvyslanec Kohout Radiožurnálu řekl, že komise v této otázce nedostatečně chrání zájmy malých a středních zemí, a čeští zástupci budou proto na jednáních vystupovat razantněji.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme