EK stáhla z internetu videoklip propagující rozšiřování Unie

Videoklip Evropské komise na podporu rozšiřování Unie musel zmizet z internetu. Část publika v něm totiž viděla rasistické prvky. Komise proto rozhodla minutu a půl trvající klip stáhnout. Jeho obsah ale hájí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise | Foto: Audiovisual service EU

Cílovou skupinou klipu jsou mladí Evropané ve věku 16 až 24 let. Snímek se šířil jako virální video, tedy tak, že si jej uživatelé internetu přeposílali. Trnem v oku byl ale starší generaci, pro kterou vůbec nebyl určený.

V klipu jakoby ohrožují ženu s evropskými rysy tři mistři bojových umění – Číňan, Ind a černoch. Když proti nim postaví 11 svých dvojnic, vzniká paralela s 12 hvězdami na vlajce Evropské unie. Všichni si pak sedají na zem ke klidné diskusi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí eurokomisaře pro rozšíření Štefana Fülleho Peter Stano ve Stalo se dnes

Video bylo zaměřené na mladou generaci, kterou baví filmy o bojových sportech a počítačové hry s touto tematikou.

Generální ředitelství Evropské komise pro rozšíření vysvětlilo, že nebyl záměr, aby někdo v klipu hledal něco rasistického. Když se ale ukázalo, že video může mít takové kontroverzní vyznění, okamžitě jej stáhlo.

Komise připomněla, že reakce respondentů z věkové skupiny, pro kterou byl klip vytvořený, byla velmi pozitivní.

Respekt k rozdílnosti

Mluvčí eurokomisaře pro rozšíření Štefana Fülleho Peter Stano připomněl ve Stalo se dnes, že klip byl zacílený na velmi specifickou, úzkou skupinu diváků mez 16 až 24 lety.

„Proto byl zvolen scénář klipu, který připomíná svým způsobem filmy o bojových uměních.“ Klip se šířil tzv. virální formou a zaznamenal v nových médiích a sociálních sítích vysoký počet zhlédnutí.

Stano poznamenal, že klip byl před zveřejněním otestován před zástupci cílových skupin ve třech členských zemích. „Jakmile se klip dostal na tradičnější sítě, zaznamenal i reakce od lidí, kteří nepatří do cílových skupin. A to samozřejmě vedlo i k reakcím, které nebyly takové, jaké je poslání klipu.“

„Klip nemá ani rasistický, ani útočný podtón. Jediné jeho poselství je respekt. Respekt ke druhým, k jiným, respekt k tomu, jak jsme rozdílní a že v Evropě, pokud spolupracujeme, jsem schopni dosáhnout velkých výsledků,“ upřesnil Peter Stano.

Pavel Novák, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme