ETA odpálila bomby v sedmi španělských městech

Podruhé ve čtyřech dnech o sobě dala výrazně vědět baskická teroristická organizace ETA. Po pátečních explozích u čerpacích stanic v oblasti Madridu tentokrát vybuchly malé nálože v sedmi městech po celém Španělsku. Baskičtí teroristé o útocích předem informovali, a tak nebyl nikdo vážněji zraněn.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záchranáři v Madridu

záchranáři v Madridu | Zdroj: ČTK

ETA nejprve varovala anonymním telefonátem listu Gara před hrozícím nebezpečím výbuchů v Ávile, Valladolidu, Leónu a ve městě Santillana del Mar na severu země a v Málaze, Ciudad Real a Alicante na jihu.

Policie uvedla, že nálože byly poměrně slabé. V Santillaně del Mar výbuch lehce zranil dva lidi. Ve Španělsku je dnes státní svátek, kterým si země připomíná přijetí ústavy v roce 1978. Toto výročí je vzpomínkou na návrat demokracie po čtyřech desetiletích vlády diktátora Franciska Franka.

Jak Radiožurnálu potvrdil český velvyslanec ve Španělsku Martin Košatka, cílem útoků bylo narušit dnešní oslavy státního svátku, ne zabíjet. "Cílem je spíše demonstrovat sílu, to, že ETA nebyla zničena. ETA v zásadě vždycky oznamuje předem, že došlo k uložení bomb a v kolik mají vybuchnout. Ve městě Santillana del Mar byly uloženy v parku a k těm zraněním došlo proto, že byl vyklizen jiný park."

Dnešními útoky od Valladolidu až po Malagu chtěla ETA také ukázat svou schopnost udeřit na jakémkoli místě Španělska. Útoky byly očekávány i vzhledem k tomu, že hlavní španělské politické formace odmítly výzvu baskických teroristů k dialogu výměnou za vánoční příměří.

ETA ví, že jejím nevyhnutelným osudem je ukončení násilí a složení zbraní, nechal se dnes slyšet španělský premiér Zapatero.

Minulý pátek ETA odpálila nálože u čtyř čerpacích stanic v oblasti Madridu. Výbuchy lehce zranily dva policisty a způsobily menší hmotné škody.

Organizace Baskicko a jeho svoboda usiluje více než 30 let o vytvoření samostatného baskického státu na území severního Španělska a jihozápadní Francie a za tu dobu připravila o život přes 800 lidí. Na seznamu teroristických skupin ji mají Evropská unie i Spojené státy.

Jiří Hošek, Zdenka Turková, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme