Eurobarometr zjišťoval názory na rozšíření EU

S optimismem i obavami hledí občané Evropské unie na přijetí nových členů. Ukázal to poslední průzkum s názvem Eurobarometr. Občané na západě se podle šetření domnívají, že rozšíření posílí roli Evropské unie ve světě a prospěje stabilitě kontinentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak uvádí bruselský zpravodaj Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Milan Fridrich, z plánovaného přijetí nových členů do Unie nejsou příliš nadšeni lidé v bohatých zemích, jako je Dánsko, Nizozemí, Německo či Rakousko. Více než 62 procent z nich má obavy, že budou muset více přispívat do společného rozpočtu, protože noví členové patří mezi chudší země. Naopak nadpoloviční většina občanů států, které dostávají mohutnou finanční pomoc z Bruselu, jako je Portugalsko, Irsko nebo Španělsko, paradoxně rozšíření Unie podporuje. A to přesto, že noví členové jim odčerpají peníze z rozvojových fondů pro chudé regiony.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme