Europoslanci tři hodiny vyslýchali Špidlu

Vladimír Špidla má za sebou jako první ze členů budoucí Evropské komise takzvané grilování. Odpoledne totiž podstoupil slyšení před poslanci Evropského parlamentu. Ti zkoumali hlavně jeho znalosti ohledně agendy, kterou má mít na starosti a vyptávali se na jeho plány do budoucna. Všichni členové Barrosova týmu by měli prokázat, že mají předpoklady pro práci v Evropské komisi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla

Vladimír Špidla | Foto: Jakub Peršín

Europoslanci koupali Vladimíra Špidlu v otázkách tři hodiny. Často se přitom jednalo o dotazy velmi detailní a technické. Špidla má působit jako komisař pro sociální záležitosti, a tak se otázky europoslanců týkaly především problematiky zdravotnictví, směrnic pracovní doby a zaměstnanosti.

Při slyšení se Špidla přihlásil k sociálnímu modelu Evropské unie. Vyslovil se také pro reformy, které mají pomoci při zvyšování konkurenceschopnosti evropské ekonomiky. Za svůj velký cíl ve funkci komisaře pro sociální záležitosti považuje dosažení a udržení vysoké zaměstnanosti v Evropské unii.

"Klíčovými prvky jsou pro mne zaměstnatelnost, ochrana práce, rekvalifikace, celoživotní vzdělávání a intervence v krizi. V současné době už nelze chránit jednotlivé pracovní místo, nýbrž je třeba zachovat práci samu. Rámcem tedy zůstává evropská strategie zaměstnanosti.," prohlásil Špidla.

Některé z nepříjemných dotazů pocházely od českých europoslanců. Špidlovi vytýkali hlavně jeho minulé chyby v domácí politice. Hlavní výhrada se opakovala z různých stran politického spektra a zněla: bylo to velmi obecné.

Vladimír Špidla v Evropském parlamentu | Foto: Jakub Peršín

To uznává i Richard Falbr, zvolený za ČSSD. "Byly výhrady k některým jeho písemným odpovědím, protože nebyly úplné. Jinak si myslím, že ke konci už se Špidla dostal do docela dobré nálady a povídal dobře," zhodnotil Falbr.

Mnohem kritičtěji viděla Špidlovo vystoupení ODS. "Drží svůj standard v tom dobrém, i v tom zlém. Myslím, že byl hodně obecný a prázdný, pokud to prázdný není zprofanované slovo, ale příliš konkrétních odpovědí jsme se nedozvěděli," řekl místopředseda EP Miroslav Ouzký.

Jak unavený Špidla řekl poté, co výslech skončil, celkově to bylo zajímavé a velmi intenzivní. "Při odpovědích v rozsahu dvou minut, a předseda výboru velmi dbal na to, abychom dodržovali dvě minuty, je to obtížné," bránil se výtkám.

Špidla si ulevil alespoň tím, že celou dobu mluvil česky. Přestože se většinou čeká, že adepti předvedou schopnost dorozumět se v cizí řeči, nepoužil ani francouzštinu, ani němčinu. Prý proto, že čeština je zkrátka jednacím jazykem parlamentu a je to tak podle něj správné.

Po Špidlovi zkouší europoslanci Slováka Jána Figeľa. Zkoušku v Evropském parlamentu musí absolvovat všichni členové týmu José Barrosa. To bude trvat dva týdny, pak příslušné výbory všechny výkony vyhodnotí a na konci října bude EP o této Evropské komisi hlasovat.

Mechanismus je takový, že europoslanci hlasují o celém kolegiu zároveň, nikoliv o jednotlivých komisařích zvlášť. Obecně se v Bruselu čeká, že nakonec by měla Evropská komise bez větších potíží projít a od prvního listopadu začít pracovat.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme