Evropa se obává osudu eura v Itálii

Francouzský ministr financí Laurent Fabius chce, aby byly znovu potvrzeny závazky Itálie vůči Evropské unii. Důvodem je rezignace italského ministra zahraničí Renata Ruggiera, která odhalila nesoulad uvnitř italské vlády ohledně zavádění jednotné evropské měny. Většina bank v zemi dnes zůstala kvůli protestu zaměstnanců zavřená.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Berlusconi a R. Ruggiero (vpravo)

S. Berlusconi a R. Ruggiero (vpravo) | Zdroj: ČTK

Zatímco Ruggieri je považován za výrazně proevropsky orientovaného politika, zbytek italské vlády se k euru staví poměrně chladně. Francouzský ministr financí prohlásil, že Itálie je jedním z pilířů Evropy a proto může nejnovější vývoj situace vyvolat obavy. Zneklidnění už dala najevo také Evropská komise.

Premiér Silvio Berlusconi už stačil složit slib do rukou italského prezidenta Carla Azgelia Ciampiho. Šéf italské diplomacie Renato Ruggiero na svou funkci rezignoval v sobotu, neboť byl zklamán postojem většiny členů kabinetu k euru. Ve vládě podle něj zaznělo k zavedení evropské měny jen málo hlasů, a všechny byly plné skepse či kritiky.

Demise šéfa diplomacie Ruggiera představuje vyústění rozporů mezi ministrem, který je horlivým zastáncem eura, a ostatními členy Berlusconiho vlády, v níž převládá skeptický postoj k Evropě. Opozice je znepokojena. "Je to katastrofická krize pro Berlusconiho vládu a velká škoda pro Itálii," prohlásil její předák Francesco Rutelli

Dle opozice totiž zvítězil předák xenofobní Ligy severu Bossi. Někteří z představitelů pravého středu sice ujišťují, že Itálie se hodlá v každém případě podílet na budování nové Evropy a že chce v tomto úsilí sehrát výraznější úlohu, ale jiní se netají uspokojením nad odchodem ministra, který od samého počátku kritizoval protievropská stanoviska ve vládě.

Italští zaměstnanci bank na protest proti přístupu k bank zavádění eura vstoupili do stávky. Zejména se úředníkům za přepážkami nelíbí, že vedení peněžních úřadů nepřijaly v souvislosti s přechodem na novou měnu dodatečné pracovní síly. Odbory současně vznesly požadavek na zvýšení platů. V zemi je dnes uzavřeno na 90 procent bankovních přepážek.

Vědunka Lunardi, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme