Evropská komise rozhodne o financování projektu Galileo

Jak financovat projekt satelitní evropské navigace Galileo? Na tuto otázku by měla ve středu odpovědět Evropská komise. Jedním z deseti kandidátů na umístění řídícího střediska ambiciozního projektu je i Česká republika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Galileo představuje alternativu GPS | Foto: ESA

Galileo má být technologickou pýchou sedmadvacítky. Soustava tří desítek družic kroužících nad zeměkoulí by za několik let měla běžným spotřebitelům poskytnout přesnější navigaci než dosud nejrozšířenější americký systém GPS.

Soukromé firmy, které měly Galileo spolufinancovat, ale dostaly strach, že by na něm tratily a od projektu odstoupily. Evropská komise má ve středu navrhnout, z jaké části společného unijního rozpočtu ukrojit asi 2 a půl miliardy eur, které Galileo podle předpokladů ještě potřebuje. Podle českých diplomatických zdrojů to ale nic nemění na skutečnosti, že se Praha nadále uchází o umístění řídícího střediska systému a zůstává nadále jedním z deseti kandidátů.

Vít Pohanka, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme