Evropská komise zveřejní pravidelnou hodnotící zprávu o Turecku

Očekává se, že bude obsahovat kritické poznámky ohledně tempa přijímaných reforem. Výhrady by ale neměly znamenat zastavení vstupních rozhovorů s Tureckem. Otázka unijních námluv s Ankarou rozděluje taky německou vládní koalici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU a Turecka | Zdroj: ČTK

"Nechceme konfrontaci s Tureckem," tvrdí německá kancléřka Merkelová, která ale zároveň Ankaru varuje před důsledky neplnění vstupních kritérií. Šéfka CDU by ale nejradši pouto s Tureckem budovala v rámci privilegovaného partnerství. Předseda CSU Stoiber pak kvůli porušení slibů Turecka vůči Kypru žádá dokonce zmrazení vstupních rozhovorů. O tom ale koaliční partneři ze sociální demokracie nechtějí ani slyšet.

"Máme dojednáno se stranami Unie, že rozhovory s Tureckem mají pokračovat a sice s perspektivou jeho plnoprávného členství v Evropské unii. Z toho SPD zcela určitě nesleví," řekl stanici Deutschlandfunk vicepremiér a ministr práce Franz Müntefering. Podle jeho stranického kolegy, ministra zahraničí Steinmeiera, by se ještě do konce roku mělo dospět ke kompromisu ohledně tureckého uznání Kypru.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme