Evropská unie se přiblížila dohodě o energiích

Evropská unie je blízko dohodě o obnovitelných zdrojích energie. Podle některých účastníků summitu v Bruselu členské země v zásadě souhlasí s tím, že by v roce 2020 měla pětina energie EU pocházet právě z obnovitelných zdrojů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

summit EU v Bruselu | Zdroj: ČTK

Švédský premiér Fredrik Reindfeldt novinářům řekl, že se šéfové vlád a hlavy států v zásadě dohodli. Unie prý potřebuje cíl, nakolik bude využívat obnovitelné zdroje, a tento cíl má být podle Reindfelda závazný.

Právě se slovem "závazný" ale mnohé členské země včetně České republiky nesouhlasily. Podle českých diplomatů se stále ještě jedná a výsledek není definitivní. Mluví se zřejmě o podmínkách, za kterých by všechny členské státy byly ochotné souhlasit.

Český premiér Mirek Topolánek ve svém vystoupení na summitu řekl, že Česká republika již výrazně snížila emise kysličníku uhličitého. Ale cíl dvacet procent energetické spotřeby z obnovitelných zdrojů v roce 2020 je pro nás prostě nedosažitelný, prohlásil premiér. Jsme pro ambiciózní cíle, ale musejí být realistické, dodal.

Cíle, jak je navrhuje německé předsednictví unie, mají platit pro celou energetickou spotřebu Evropské unie. Podíl obnovitelných zdrojů v jednotlivých členských zemích tedy nemusí odpovídat 20 procentům.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme