Exploze v čínské chemičce ohrožuje i ruský Chabarovsk

V čínském Charbinu nadále vládne chaos. Kvůli výbuchu v chemičce a následné kontaminaci řeky Sung-chua benzenem je zastavena dodávka vody. Ekologická havárie ohrožuje i ruský Chabarovsk, milionové město na hranicích s Čínou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obyvatelé Charbinu čekají na vodu | Foto: ČTK

Exploze v chemičce ve městě Ťi-lin zabila 13. listopadu pět lidí a dlaších 10.000 muselo být evakuováno.

Voda v řece Sung- chua znečištěná v délce 80 kilometrů vysokou koncentrací benzenu a nitrobenzenu dosáhla dnes ráno jednoho z největších čínských měst Charbinu.

Čtyři miliony obyvatel této metropole provincie Chej-lung-ťiang se musejí už od úterního poledne obejít bez pitné vody, protože úřady její dodávky preventivně přerušily.

Lidé se snaží z města za každou cenu dostat, na nádražích i letišti jsou fronty.V Charbinu byly uzavřeny školy a úřady dovážejí pitnou vodu pro obyvatele v cisternách. "Nebojte se," říká úředník tlačícímu se davu lidí. "Garantujeme, že voda bude. Máme dostatečné vládní zásoby," dodává.

Odstávka vody má trvat nejméně čtyři dny, jen 90 procent obyvatel města si ale podle agentury Nová Čína stačilo obstarat zásoby vody alespoň na tři dny. K vyčištění řeky místní úřady nutně shánějí velké množství aktivního uhlí. Podle odhadů expertů je ho zapotřebí 1400 tun, k dispozici je ho ale jen 700 tun, citovala agentura sdělení provinční vlády.

Čína už varovala před ekologickou katastrofou také Rusko. Řeka Sung-chua je totiž přítokem veletoku Amur, který zásobuje pitnou vodou město Chabarovsk. Ruské ministerstvo pro mimořádné situace dnes ráno oznámilo, že od zítřka platí v Chabarovském kraji výjimečný stav.

Zásobování vodou pro Chabarovsk ale přerušeno nebude, protože by zkolabovalo vytápění. Teploty přes noc už klesají pod minus deset stupňů Celsia. Lidé byli pouze vyzváni, aby nepoužívali vodu z kohoutků. Do města už míří 60 cisteren na rozvážení pitné vody, obyvatelé vykupují zásoby v místních obchodech.

Připlutí nebezpečných látek z čínské chemičky se v Chabarovsku očekává kolem 1. prosince. Experti ale měří znečištění Amuru už teď každé dvě hodiny. Rusové už oznámili, že budou chtít po Číně kompenzace za znečištění svých řek.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme