Exprezident Clinton je pro těsnou spolupráci EU s Tureckem

Ponaučení z transformace postkomunistických zemí. To je hlavní téma konference 25 bývalých prezidentů a premiérů, kteří se sjeli do Prahy na valné shromáždění Madridského klubu. Tedy nezávislé organizace, která od roku 2002 sdružuje bývalé vlivné politiky demokratických zemí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel a Bill Clinton

Václav Havel a Bill Clinton | Zdroj: ČTK

Cílem klubu je posilování demokracie ve světě pomocí vlivu a zkušeností svých členů. Až do soboty diskutují o možnostech, jak využít zkušenosti postkomunistických zemí v demokratizačních procesech jinde ve světě. Konference, která se poprvé koná mimo španělské hlavní město, se účastní například bývalý francouzský premiér Lionel Jospin, jeho španělský kolega Felipe Gonzáles nebo bývalá kanadská premiérka Kim Campbelová.

Český prezident Václav Havel v diskusi věnované úloze občanské společnosti v demokracii uvedl: "Tam, kde je občanská společnost rozvinuta, není žádné neštěstí, když padne vláda a vymění se za jinou. Tam, kde není občanská společnost rozvinuta, tak každá politická krize může znamenat velké neštěstí pro celou společnost."

Na konferenci přijel například i někdejší americký prezident Bill Clinton. Ten uvedl, že proces demokratizace neskončil ani ve střední Evropě, ale ani ve Spojených státech. "To je věc, která nikdy nekončí. Stojí před námi nové úkoly, kterých jsme ještě nedosáhli. Toto je nestálá cesta někam dál. To je také potřeba připomínat všem lidem v transformujících se zemích," doplnil Clinton.

Podle něj si Amerika přeje Evropu silnou a prosperující. V tomto směru vidí pro Evropu jako prospěšnou těsnou spolupráci s Tureckem. "Jestliže Turecko bude rozvíjející se, sekulární muslimskou demokracií a bude spojencem Evropy, bude to ta nejhorší rána islámskému fundamentalismu a terorismu. A bude to zároveň nejlepší brána pro Evropu na Blízký východ," dodal.

Na závěr konference přijmou její účastníci několik doporučení státním institucím, nevládním organizacím a jiným skupinám, které se zasazují o posílení demokracie ve světě, jak si v procesu transformace počínat.

Pavel Novák, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme