Firmě Apple posílá dodavatel ‚krvavé minerály‘, tvrdí právníci. Provádíme audity, brání se společnost

Nové důkazy od informátorů naznačují, že americká technologická společnost Apple mohla získávat nerostné suroviny z konfliktních oblastí na východě Konga. Uvedli to ve středu právníci firmy Amsterdam & Partners LLP, kteří zastupují vládu Konžské demokratické republiky. Apple na žádost agentury Reuters o komentář bezprostředně nereagoval.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

logo Apple (ilustrační foto)

Firmě Apple posílá dodavatel krvavé minerály, tvrdí právníci | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

Právníci zastupující Kongo uvedli, že 22. dubna informovali generálního ředitele Applu Tima Cooka o řadě obav týkajících se dodavatelského řetězce firmy. Napsali také dceřiným firmám Applu ve Francii a požádali o odpověď do tří týdnů. I po čtyřech týdnech však „technologický gigant mlčí a na otázky neodpověděl a ani nepotvrdil jejich přijetí“.

VIDEO: Apple se omlouvá za reklamu na iPad. ‚Ničení lidských dovedností,‘ kritizoval ji i Hugh Grant

Číst článek

„Od informátorů jsme získali nové důkazy. Je naléhavější než kdy jindy, aby Apple poskytl pravdivé odpovědi na velmi závažné otázky, které jsme vznesli,“ uvedl právník Robert Amsterdam. Kancelář Amsterdam & Partners LLP vyšetřuje obvinění, že nerosty těžené v Kongu několika společnostmi a ozbrojenými skupinami se pašují přes Rwandu, Ugandu a Burundi.

Apple už dříve uvedl, že nerosty si přímo neobstarává a nenakupuje a že už několik let provádí audity svých dodavatelů a zveřejňuje jejich výsledky. Loni ve své zprávě napsal, že 100 procent identifikovaných tavíren a rafinerií v dodavatelském řetězci produktů Applu vyrobených v roce 2023 se zúčastnilo nezávislého auditu třetí strany na výskyt konfliktních minerálů – cínu, tantalu, wolframu a zlata.

Podle zprávy nebyl nalezen žádný rozumný základ pro závěr, že by některá z tavíren nebo rafinerií v dodavatelském řetězci přímo nebo nepřímo financovala či zvýhodňovala ozbrojené skupiny v Konžské demokratické republice nebo v sousední zemi.

Upozornění a následuje vyhazov

Další právník z firmy Amsterdam & Partners LLP Peter Sahlas agentuře Reuters řekl, že lidé, kteří pracovali na ověřování dodavatelského řetězce firmy Apple v Kongu, se přihlásili s tím, že jejich smlouvy byly ukončeny, když upozornili na obavy, že v dodavatelském řetězci Applu se nacházejí „krvavé minerály“.

Společnosti nerespektují pravidla. Evropská unie začala vyšetřovat firmy Apple, Google a Meta

Číst článek

„S těmito osobami jednáme, vyhodnocujeme jejich důkazy a po dokončení důkladného prověřování se k nim vyjádříme,“ řekl Sahlas.

Kongo od 90. let sužuje násilí, především na neklidném východě, kde nesčetné ozbrojené skupiny, z nichž některé podporuje sousední Rwanda, bojují o národní identitu, etnickou příslušnost a zdroje.

Od dubnového dopisu právníků se zintenzivnily střety ve východním Kongu, kde povstalci podporovaní Rwandou převzali kontrolu nad městem důležitým pro těžbu kolumbitu-tantalitu. To je minerál označovaný také jako coltan a obsahuje důležité kovy tantal a niob. Coltan je důležitý pro výrobu chytrých telefonů a dalších zařízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme