Francie vytvoří pro boj s terorismem přes 2500 míst, dá na ně půl miliardy eur

V rámci boje s terorismem Francie v příštích třech letech vytvoří přes 2,5 tisíce míst a uvolní téměř půl miliardy eur, tedy více než 11 miliard korun. Dva týdny po útocích radikálních islamistů, kteří v Paříži zabili 17 lidí, to oznámil premiér Manuel Valls. Všechny tři útočníky policie zlikvidovala, teď se snaží dopadnout jejich možné komplice. Podle Vallse musí sledovat téměř 3 tisíce lidí. Paříž chce také přehodnotit reformu armády a nechat si více vojenského personálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský premiér Manuel Valls oznamuje další opatření státu v boji s terorismem

Francouzský premiér Manuel Valls oznamuje další opatření státu v boji s terorismem | Zdroj: Reuters

Nová místa se vytvoří na ministerstvech vnitra, spravedlnosti, obrany a v dalších bezpečnostních oblastech. Více než polovinu mají tvořit agenti zpravodajských služeb.

„V příštích třech letech tu bude 2680 nových pracovních míst pro boj s terorismem. Vzniknou v řadách policie, obrany, v tajných službách a v justici. Je to velké úsilí, ale je nezbytné pro zajištění bezpečnosti a ochrany francouzského lidu,“ prohlásil francouzský premiér.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francouzská vláda vytvoří pro boj s terorismem přes 2,5 tisíce nových pracovních míst, uvolní také téměř půl miliardy eur. Více Jan Šmíd

Ohrožení Francie je podle něj dva týdny po útoku na redakci časopisu Charlie Hebdo vysoké a lidem je tuto „pravdu“ třeba říct.

Každý z tří tisíc lidí včetně 1 300 Francouzů a cizinců usazených ve Francii, kteří se zapojili do teroristické činnosti, podle odhadů vyžaduje asi 20 policistů, kteří ho sledují.

Jedním z opatření bude i oddělení radikálů od ostatních vězňů v nápravných zařízeních tak, aby nemohli ovlivňovat další trestance.

Přehrát

00:00 / 00:00

O boji Francie s terorismem mluvil politolog z FSV UK Michel Perottino

Manuel Valls mluvil také o snaze infiltrovat se mezi skupiny, které se snaží získat nové džihádisty v prostředí internetu.

Policii se mezitím částečně podařilo rozkrýt několik teroristických sítí. Před několika dny bylo zatčeno 12 lidí, z toho byli dnes čtyři obviněni. Měli pomáhat s logistickými operacemi, opatřovat zbraně a podílet se na přípravě útoků na časopis Charlie Hebdo.

Je suis Kouachi

Francouzská veřejnost vnímá dnes ohlášená opatření v boji s terorismem pozitivně. Diskusi, která se po události ve Francii vede, ale v současné době dominuje školství. Někteří studenti totiž nezachovali minutu ticha za oběti útoku a otevřeně proti němu vystupují.

Řada z nich říká Je suis Kouachi, tedy Jsem Kouachi, jako protiklad sounáležitosti s oběťmi pařížského útoku v heslu Je suis Charlie. Právě bratři Kouachiové byli dvěmi ze tří pařížských vrahů.

V Paříži jsou prý zóny, kam mohou jen muslimové. Radnice to odmítá

Číst článek

Francouzská společnost to chápe jako velký problém, právě na školách se totiž podle ní musí s bojem proti terorismu začít.

Jan Šmíd, Simona Bartošová, Olga Kořánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme