Francouzi volí parlament. Favoritem je centristické hnutí prezidenta Macrona

Ve Francii začíná první kolo parlamentních voleb. Ty ukážou, jak silný bude mandát prezidenta Emanuela Macrona. Průzkumy ukazují, že jeho centristické hnutí La République En Marche může spolu se spojenci získat 30 procent hlasů. Očekává se, že ve druhém kole pak získají drtivou většinu.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový francouzský prezident Emmanuel Macron během ceremonie | Zdroj: Reuters

Parlamentní volby ukáží, jak silnou podporu bude Macron mít. Potřebuje ji především pro to, aby mohl prosadit klíčové reformy, které nebudou vždy populární.

Soupeři jeho hnutí jdou do voleb výrazně oslabeni, socialistická strana je před rozpadnutím, republikáni se nemohou vzpamatovat z neúspěšné kandidatury Francoise Fillona a Národní fronta je rozštěpena na dva proudy.

Do druhého kola postoupí dva nejúspěšnější kandidáti z 577 volebních obvodů a mohou je následovat i ti, kteří překonají hranici 12,5 procenta. Druhé kolo voleb se koná za týden, 18. června.

Samotní Francouzi jsou skeptičtí a tvrdí, že k volebním urnám příliš voličů nepřijde. Padesátiletá učitelka z předměstí Paříže soudí, že důvodem jsou vysoké preference strany prezidenta Macrona a také krize, kterou procházejí tradiční strany - tedy socialisté a republikáni.

Podle průzkumu provedeného pro list Le Parisien se 90 procent Francouzů o tyto volby nezajímá. Do druhého kola může postoupit i několik kandidátů, zajímavé jsou obvody, kde o přízeň voličů bojují známá jména - jako bývalý premiér Manuel Valls, či kde průzkumy naznačují možnou porážku ministrů vlády Eduarda Philippa.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme