Francouzští socialisté přistoupili na omezení jaderné energetiky

Francie může výrazně snížit počet svých jaderných elektráren v případě vítězství socialistů v prezidentských volbách. Podle dohody uzavřené mezi Francoisem Hollandem, kandidátem socialistů na prezidenta, a Stranou zelených bude do konce roku 2025 uzavřeno 24 i z 58 jaderných reaktorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

François Hollande | Zdroj: Reuters

Snahou socialistů je získat Zelené za každou cenu do koalice proti prezidentu Sarkozymu. Až dosud se Francois Hollande, kandidát socialistů na prezidenta, bránil jakémukoliv odklonu od jádra.

Postoj Zelených, kteří ho tak odmítali podpořit, však jeho názor změnil. Akcie EDF, která elektrárny provozuje, po oznámení dohody výrazně klesly.

Hollande údajně vyhověl Zeleným a slíbil, že uzavře až polovinu jaderných bloků výměnou za jejich podporu a účast na povolební koalici.

Představitelé vládní strany Svazu pro lidové hnutí označili dohodu za krok špatným směrem s tím, že energetickou soběstačnost Francie nelze politizovat.

Jan Šmíd, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme