G. Schröder: Bagdád nepředstavuje bezprostřední hrozbu

Německý kancléř Gerhard Schröder ve Spolkovém sněmu prohlásil, že Irák "určitě nemá jaderné zbraně ani rakety dlouhého doletu". Nepředstavuje tedy podle něho bezprostřední nebezpečí. V dlouho očekávaném prohlášení k irácké krizi tak znovu vyloučil, že jeho země by při hlasování v Radě bezpečnosti OSN mohla souhlasit s vojenskou operací.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder

Gerhard Schröder | Zdroj: ČTK

Berlín je toho názoru, že listopadová rezoluce Rady bezpečnosti zavazuje Irák k odzbrojení, avšak nezahrnuje automatické otevření cesty k válce proti režimu Saddáma Husajna. Kancléř se opakovaně vyslovil pro prodloužení a rozšíření mise zbrojních inspektorů OSN.

Schröder ujistil poslance, že Německo pomůže Turecku, bude-li napadeno. Současně zdůraznil, že nepovažuje za nutné, aby Severoatlantická aliance rozhodla o plánování obrany Turecka před pátečním klíčovým zasedáním Rady bezpečnosti OSN.

Německo bude podle Schrödera i přes nelibost Spojených států v otázce Iráku nadále postupovat jako suverénní stát, a jako takový odmítá válku. "Společně s Francií a Ruskem vyvíjí spolková vláda veškeré úsilí k tomu, abychom konflikt v Iráku a kolem něj vyřešili mírově, a taková možnost existuje."

Kancléř varoval ty, kteří myslí na válku, že způsobí rozvrácení nynější protiteroristické koalice. Ministr zahraničí Joschka Fischer připomněl poslancům Bundestagu, že většina Evropanů je pro mír na Blízkém a Středním východě. Naopak šéfka konzervativní opozice CDU/CSU Angela Merkelová považuje mírovou cestu spolkové vlády za zcestnou.

Milan Kopp, Marika Táborská, Denisa Novotná, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme