Helmut Kohl žádá rekordní odškodné po autorovi své biografie, s níž nesouhlasil

Bývalý německý kancléř Helmut Kohl žádá vysoké odškodné po svém životopisci. Heribert Schwan napsal o Kohlovi knihu, s níž exkancléř hrubě nesouhlasil a která podle něj pošpinila jeho dobrou pověst. Na vyplacení pěti milionů eur (zhruba 150 milionů korun) se má podílet i nakladatelství, které spornou publikaci vydalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý německý spolkový kancléř z let 1982 až 1998 Helmut Kohl | Foto: CC-BY-SA, Bundesarchiv, B 145 Bild-F074398-0021 / Engelbert Reineke

Helmut Kohl vydání knihy odmítal, protože obsahuje pikantní úryvky z důvěrných rozhovorů, které spolu oba muži vedli před více než deseti lety.

Citáty se týkají i současné kancléřky Angely Merkelové, kterou Kohl začátkem 90. let vytáhl do vedení strany. V rozhovorech se Schwanem řekl, že když Merkelovou poznal, neuměla ani jíst na státních večeřích vidličkou a nožem. Podobným způsobem Kohl popisoval další špičky CDU.

Přehrát

00:00 / 00:00

Helmut Kohl žádá rekordní odškodné po svém životopisci. O pozadí sporu informoval zpravodaj Pavel Polák

Rozhovory mezi Kohlem a Schwanem se odehrávaly v době, kdy byl exkancléř silně zahořklý, protože ho jeho nejbližší okolí donutilo k rezignaci.

Heribert Schwan natočil přes 600 hodin audiozáznamu a s pomocí těchto nahrávek měl potom sepsat Kohlovy paměti. Kvůli různým pohledům na to, jak by měla biografie nakonec vypadat, se oba muži rozhádali, Schwan už ale investoval do knihy tolik času, že se ji rozhodl dokončit i bez Kohlova souhlasu. Tím se jejich vzájemný spor ještě víc vyhrotil.

Dosud nejvyšší odškodné v podobném případu se pohybovalo kolem 600 tisíc eur. Jestli Helmut Kohl požadovanou rekordní sumu dostane, rozhodne soud v Kolíně nad Rýnem, který se dnes případem začal zabývat.

Soudce Martin Koepsel během prvního stání ani nenaznačil, zda je Kohlův požadavek oprávněný. Zatím je jasné pouze to, že rozsudek by měl padnout 2. července.

ČRo, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme