Hizballáh souhlasí s rozmístěním libanonské armády na jihu země
Hnutí Hizballáh souhlasí s rozmístěním libanonské armády na jihu země. To předpokládá také návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Izraelská armáda ale odmítá odejít z Libanonu před příchodem mezinárodních sil. Za 28 dní konfliktu zahynula v Libanonu tisícovka lidí.
Libanon vyhlásil mobilizaci až 15.000 záložníků. Vláda v Bejrútu ale žádá, aby se z jižního Libanonu nejprve stáhla izraelská armáda. Ta to kategoricky odmítá - obává se, že se do uvolněného prostoru vrátí jednotky Hizballáhu s raketami, kruh se uzavře a všechno začne znovu.
Izraelský premiér Ehud Olmert proto prohlásil, že armáda bude pokračovat v bombardování Libanonu bez jakýchkoli omezení. "Musíme zastavit ostřelování, není možné, aby milion lidí žil v krytu," řekl izraelský premiér. Velitel severních oblastí, generál Udi Adam oznámil, že armáda je připravená operaci v Libanonu rozšířit a čeká jen na pokyn politiků.
Rada bezpečnosti OSN dnes s delegací Arabské ligy projedná případné změny v americko-francouzském návrhu rezoluce. Ta by měla ukončit násilí mezi Hizballáhem a Izraelem. Libanon chce ale zahrnout do rezoluce požadavek na okamžité stažení 10.000 izraelských vojáků i územní ústupky. Právě tyto požadavky vnesly do Rady bezpečnosti zásadní rozkol a nepředpokládá se, že by se o rezoluci hlasovalo dříve než ve středu.
Francouzští zástupci už vyslovili souhlas s některými změnami v rezoluci. Jde zejména o požadavek, aby se izraelská armáda stáhla o jižního Libanonu, a to včetně sporného území farem Shebaa. Prezident Bush mezitím upozornil, že Sýrie a Írán musejí ukončit vyzbrojování Hizballáhu, který rozpoutal konflikt.
Američané také chtějí, aby Libanon nesl zodpovědnost za to, že z jeho území nebudou vycházet teroristické útoky. Americký zástupce v OSN John Bolton potvrdil, že Rada bezpečnosti bude jednat každou zúčastněnou stranou. Není ale podle něj možné sestavit rezoluci, která by vyhovovala všem protichůdným zájmům.