Husní Mubarak má jít do vazby, místo toho skončil v nemocnici

Vyšetřovatel nařídil vzít na 15 dní do vyšetřovací vazby bývalého egyptského prezidenta Husního Mubaraka. Krátce předtím skončili ve vazební věznici v Káhiře jeho dva synové Alu a Gamála.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak je v nemocnici v Šarm aš-Šajchu | Zdroj: ČTK

Mubaraka včera vyslýchali kvůli podílu na násilí proti demonstrantům a obvinění z korupce. Ihned poté ho postihla srdeční slabost a musel být odvezen do nemocnice. Egyptská média tvrdí, že prodělal infarkt. Očekává se, že i během zadržení zůstane v nemocnici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Egyptě sleduje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Vše se odehrává v Šarm aš-Šajchu na Sinajském poloostrově, kam se Husní Mubarak s rodinou v únoru uchýlil, když ho armáda odstavila od moci. Dvaaosmdesátiletý politik i jeho synové se kromě údajné majetkové kriminality zpovídají také z násilností, při kterých v lednu a v únoru zahynuly stovky lidí.

Synové Mubaraka byli po mnohahodinovém výslechu přepraveni do věznice na předměstí Káhiry, kde se nacházejí i další prominenti bývalého režimu, například bývalý premiér nebo ministr vnitra. Ve stejném vězení za vlády Mubaraka trávili roky života mnozí opoziční aktivisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální dění v Egyptě přiblížil ve Stalo se dnes tamní spolupracovník ČRo Štěpán Macháček

Husní Mubarak o víkendu zveřejnil projev, ve kterém jakoukoli vinu odmítá a tvrdí, že se očistí. Přesná podstata jeho srdeční příhody není jasná. Podle některých zpráv šlo jen o chvilkovou srdeční slabost. Někteří činitelé bezpečnostního aparátu říkají, že bude brzy schopen výslechu. Nicméně exprezidentův zdravotní stav je stále vážný a další vyšetřování se tak odkládá na neurčito.

Akce proti Mubarakově rodině přichází v době, kdy současný vojenský režim čelí rostoucím protestům. O víkendu byli dokonce dva lidé na káhirském náměstí Tahrír zastřeleni. Nabízí se tedy spekulace, že se režim snaží uvězněním Mubaraka uklidnit nespokojené Egypťany.

Podle spolupracovníka Radiožurnálu v Káhiře Štěpána Macháčka se nicméně zdá, že většina Egypťanů přistupuje na ‚tu hru armády, že armáda skutečně stojí za demokratickými proměnami a hodlá ten proces dovést až do fungující demokratické země‘.

Igor Maňour, Štěpán Macháček, Adéla Havránková, Břetislav Tureček, mta, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme