Hvězdný Jackie Chan radí čínským komunistům, dorazil i na sjezd

Filmová hvězda hongkongských akčních filmů Jackie Chan se stal poradcem čínských komunistů. Účastní se i právě probíhajícího sjezdu v Pekingu. Jako jeden z dvou tisíců delegátů tam údajně vládě radí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jackie Chan se okamžitě dostal do zájmu novinářů ihned poté, co opustil zahajovací ceremonii komunistického sjezdu | Zdroj: Reuters

A prý není jediný. Další slavní poradci jsou například nositel Nobelovy ceny za literaturu Muo Jen nebo basketbalová hvězda Jao Ming.

S čínskými komunisty Jackie Chan veřejně spolupracuje už od olympiády v Pekingu, tedy od roku 2008. V posledních letech pak otevřeně čínský režim podporuje.

Naposledy například uvedl, že by obyvatelé Hongkongu měli mít zakázáno tak často protestovat. Na rozdíl od kontinentální Číny tam jsou totiž demonstrace povoleny.

Fanoušci jsou překvapeni

Doslova ale rozzuřil řadu lidí, když prohlásil, že Číňané musí být kontrolováni. Když je totiž nikdo nekontroluje, tak si dělají, co chtějí.

Tím ztratil opravdu velkou část svých fanoušků. Peking ale samozřejmě potěšil.

Chan není mimochodem jediný, kterého si tentokrát do Pekingu na sjezd vláda pozvala. Přítomní jsou i další slavní poradci, jako například nositel poslední Nobelovy ceny za literaturu Mu-o Jen nebo basketbalová hvězda Jao Ming.

Osmapadesátiletý Chan by pak měl být tím, který má pomoci Číně lépe navázat vztahy s Hongkongem, tedy být takovým prostředníkem. Zároveň ale i reklamou. A těžko říct, zda placenou, či ne.

Obyvatelé Hongkongu, odkud Jackie Chan pochází, ho ale za tyto aktivity kritizují.

Hovoří prý sice o tom, že potlačování svobody je v pořádku, ale sám si svobody v autonomním Hongkongu užíval a užívá.

Tchaj-wan ho zbavil postu ambasadora

Jeho pročínské aktivity samozřejmě kritizují i za hranicemi.

Tchaj-wan například Chana zbavil před lety postu ambasadora olympijských her pro neslyšící, právě kvůli jeho výrokům podporujícím komunismus.

Kateřina Procházková, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme