Indie žádá doživotí nebo smrt pro brutální násilníky. Promluvil i přítel oběti

V indickém Dillí pokračuje proces s pěticí mužů obviněných ze znásilnění, vraždy a únosu. Muži v polovině prosince v městském autobusu brutálně znásilnili a zbili třiadvacetiletou studentku medicíny, která na následky zranění zemřela. Případ vyvolal v celé Indii masové protesty za posílení práv žen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova soudu v Dillí, kde se koná proces s útočníky

Budova soudu v Dillí, kde se koná proces s útočníky | Zdroj: Reuters

Prokuratura žádá pro pět pachatelů, obviněných ze znásilnění, únosu a vraždy, doživotí, případně trest smrti. Šestého útočníka čeká soud pro mladistvé, protože mu nebylo ještě ani 18 let.

Soud začal jen tři týdny po brutálním útoku. Spis má přes tisíc stránek a soudní líčení bude probíhat každý den až do konečného vynesení rozsudku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O emotivní televizní výpovědi přítele znásilněné a zabité indické dívky informoval ve Víkendovém Radiožurnálu redaktor Pavel Polák

Případ vyvolal v Indii bouřlivé reakce. „Pokud nebudou tito zločinci přísně potrestáni, matky, jako jsem já, je samy zastřelí bez ohledu na následky,“ řekla indické televizi poslankyně za radikální hinduistickou stranu BJP.

Vláda připravuje speciální zákon na ochranu obětí násilí. Má nést jméno zavražděné dívky.

Poprvé také promluvil přítel zavražděné indické studentky. Řekl, že byl zoufalý a bezmocný. Nikdo z přihlížejících jim prý nepomohl. Rozhovor s ním odvysílala televizní stanice Zee News.

Vystoupení osmadvacetiletého muže, který z pochopitelných důvodů nechtěl zveřejnit své jméno ani svou tvář, nepřineslo žádné nové informace. Šlo spíše o silné svědectví, které není možné poslouchat bez účasti, které by člověka nezasáhlo.

Přítel studentky popisoval v televizním vystoupení, co se dělo tu osudnou noc v autobusu, kam nastoupil se svou přítelkyní. Celé to podle něj vypadalo jako připravená léčka. Že autobus měl kouřová skla, mu nepřišlo jako náhoda.

Lidé zapalují svíčky za zavražděnou studentku medicíny | Foto: Reuters

Mluvil o tom, jak s násilníky, mezi které patřil i řidič autobusu, nejprve bojovali. Líčil nepředstavitelnou brutalitu, kdy jeho přítelkyni mlátili násilníci tyčí a kdy je z autobusu posléze vyhodili na ulici, kde se je řidič ještě snažil přejet.

Muž v interview kritizoval policii a nejen ji. Překvapil ho zejména nezájem lidí, kteří kolem nich chodili.

Na policii mu vadilo, že nezajistila převoz do nejbližší nemocnice, ale že je vezla daleko od místa, kde je našla. Navíc ho prý policisté chtěli vyslechnout ještě předtím, než se jich ujali lékaři. A v nemocnici prý vůbec nebrali ohled na psychický stav jeho přítelkyně.

Jaromír Marek, Pavel Polák, Silvie Třeslínová, Marína Dvořáková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme