Iráčané žijící v Česku se v Berlíně zaregistrovali k volbám

V Berlíně se kolektivně zaregistrovalo sedm desítek český Iráčanů k volbám, které na území této arabské země proběhnou příští týden. Do německé metropole, kde se nachází jedno ze čtyř volebních míst v zemi, je dopravily dva autobusy. Cestu organizovala Nadace Člověk v tísni za přispění českého ministerstva zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čeští Iráčané | Foto: David Šťáhlavský | Zdroj: Český rozhlas

"To je můj sen, na to jsem čekal 35 let," říká s pohnutí v hlase jeden ze zaregistrovaných českých Iráčanů. "Ti voliči, kteří budou zaregistrováni, přijedou příští týden k volbám," vysvětluje Lenka Pospíšilová z Nadace Člověk v tísni.

"Pro nás je velice těžké odhadnout počet voličů, kteří se zaregistrují a přijdou volit," říká Jakob Preuß z Mezinárodní organizace pro migraci; ta zastřešuje program Out-of-Country Voting, pro volby Iráčanů žijících mimo Irák.

V Německu jich žije s iráckým pasem 56 000, další tisíce mají německé občanství; až 15 000 se může přihlásil z okolních zemí. Kolektivní registrace sedmi desítek voličů z Česka byla v Berlíně vůbec první.

Registrace probíhá za přísných bezpečnostních opatření. Před volebním místem stojí dvě policejní vozidla, prostor před vchodem je obehnán zátarasy. "Teď musíme projít bezpečnostní rámem, "vysvětluje Preuß, v samotné volební místnosti voliči předkládají doklady, které potvrzují, že pocházejí z Iráku, nemusí to být jen irácký pas, ale třeba i český nebo německý.

Registrací prošli všichni čeští Iráčané, kteří přijeli z Prahy a příští týden volit určitě přijedou, protože, jak stálo na jejich transparentu, Iráčané v Čechách volí demokracii!

Milan Kopp, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme