Irácká vláda potvrdila popravy dalších dvou předáků Saddámova režimu

V Bagdádu byli popraveni dva muži odsouzení v listopadu k hrdelnímu trestu spolu s iráckým exprezidentem Saddámem Husajnem. Šlo o šéfa tajných služeb Saddámova režimu, který byl zároveň nevlastním bratrem nedávno popraveného diktátora, a někdejšího předsedu revolučního tribunálu. Všichni se zodpovídali z podílu na smrti skoro 150 obyvatel města Dudžail.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Avád Ahmad Bandár, Barzán Tikrítí

Avád Ahmad Bandár, Barzán Tikrítí | Foto: AFP

Exekuci potvrdil mluvčí irácké vlády Alí Dabbagh. "Dva odsouzení, Barzán Tikrítí a Avád Ahmad Bandár, byli oběšeni dnes ve tři hodiny ráno. Došlo tím k vykonání rozsudku Nejvyššího trestního tribunálu v Iráku," uvedl mluvčí.

Barzánova hlava se při exekuci oddělila od těla, což je vzácný případ, sdělil na tiskové konferenci Alí Dabbagh. Popravě byli podle něj přítomni prokurátor, lékař a právník. Před ní museli všichni podepsat prohlášení, že se zdrží chování, které by akt poprav znevážilo. "Odsouzenci nebyli vystaveni žádnému nevhodnému zacházení, nikdo na ně nepokřikoval a jejich práva nebyla porušena," dodal Dabbagh.

Vláda se po skandálu s popravou Saddáma snaží tentokrát vyhnout podobné situaci a chce, aby se na veřejnost dostaly jenom oficiální informace. V Saddámově případě se oficiální verze o popravě lišila od záznamů, které byly zveřejněny později z nahrávky pořízené mobilním telefonem. Kati se Saddámovi před popravou posmívali a podrobné snímky pak prokázaly zranění na jeho krku.

Barzán a Bandár byli spolu se Saddámem Husajnem uznáni vinnými ze zločinů proti lidskosti. V roce 1982 nařídili v odvetě za nezdařilý atentát na tehdejšího prezidenta likvidaci 148 šíitských obyvatel města Dudžail. Všichni tři měli být původně popraveni společně, ale 30. prosince ráno byl oběšen pouze Saddám. K odkladu dalších poprav vyzval irácký prezident Džalál Talabání i mezinárodní organizace, včetně OSN.

Martin Hromádka, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme