Irák nabídl návrat inspektorů, Bush to ignoruje
Po obrovském tlaku ze všech stran se Bagdád nakonec rozhodl přijmout požadavek OSN a Spojených států a vpustí zbrojní inspektory na své území. Informoval o tom generální tajemník OSN Kofi Annan s odkazem na dopis, který mu předal irácký ministr zahraničí Nádží Sabrí. Bagdád tím chce vyvrátit veškeré pochybnosti, že stále disponuje zbraněmi hromadného ničení. Americký prezident George Bush však iráckou nabídku ignoroval a prohlásil, že nastal čas proti Saddámu Husajnovi jednat.
Bush v americkém Nashvillu varoval Organizaci spojených národů a své spojence, aby se režimem Saddáma Husajna nenechali vydírat. Je čas jednat, vyzval Bush Spojené národy. Bílý dům považují nabídku Bagdádu za taktický manévr. Americké ministerstvo obrany mezitím pokračuje v plánování případného úderu proti Iráku. Uvedli to dnes nejmenovaní představitelé americké administrativy.
Oficiální stanovisko odevzdal Bagdád v noci na dnešek generálnímu tajemníkovi Kofi Annanovi. Irák v dopise vyzývá Radu bezpečnosti OSN, jejímiž členy jsou i Spojené státy, aby respektovaly suverenitu, teritoriální integritu a politickou nezávislost Iráku. Kofi Annan dopis okamžitě předal členům Rady bezpečnosti s šéfovi týmu zbrojních inspektorů Hansi Blixovi.
Blix se ještě v úterý sejde v newyorském sídle OSN s iráckými představiteli. Oznámil to v New Yorku mluvčí OSN Fred Eckhard. Podle mluvčího bude Blix jednat o obnovení kontrol s bývalým iráckým velvyslancem při OSN a s ředitelem irácké Organizace pro státní dohled, která je partnerem mezinárodních inspektorů.
Rozhodnutí Bagdádu naopak přivítala Moskva. Podle ruského ministerstva zahraničí je důležité, že inspekce budou respektovat zásady suverenity a územní celistvosti Iráku. Moskva soudí, že rozhodnutí Iráku otvírá cestu ke zrušení sankcí uplatňovaných vůči Bagdádu.
Podle oficiálního stanoviska ministerstva zahraničí se objevila reálná možnost řešit situaci politickými metodami. Už před prohlášením se vyslovil šéf diplomacie Igor Ivanov proti přijímání nových rezolucí Rady bezpečnosti ohledně zbrojních inspektorů.
Evropská unie návrh Iráku ocenila, je však opatrná v reakcích na to, jak by mělo mezinárodní společenství vůči Bagdádu po tomto rozhodnutí postupovat. Evropská komise doufá, že irácká nabídka je prvním krokem správným směrem. "Irák učinil rozhodnutí, na které svět čekal. Je na Radě bezpečnosti OSN, aby posoudila iráckou nabídku a jednala," prohlásil mluvčí Evropské komise. Dodal, že mezinárodní společenství musí nadále vyvíjet diplomatický tlak na Irák. Komise však nehodlá komentovat možný vojenský útok proti Iráku.