Vojenskou pomoc budeme poskytovat i nadále, slíbila italská premiérka při setkání se Zelenským

Itálie bude i nadále podporovat Ukrajinu v boji proti ruské agresi, a to včetně vojenských dodávek. Po jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským to v sobotu řekla italská premiérka Giorgia Meloniová. Podle ní musí válka skončit jen spravedlivým mírem, který se nesmí podobat invazi a okupaci. Ukrajinský prezident Itálii poděkoval za pomoc, kterou Řím Ukrajině poskytuje.

Řím (Aktualizováno: 18:53 13. 5. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a italská premiérka Giorgia Meloniová

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a italská premiérka Giorgia Meloniová | Foto: Remo Casilli | Zdroj: Reuters

„Podporujeme mír, pokud to bude spravedlivý mír,“ uvedla italská premiérka, která vyzvala Rusko, aby zastavilo agresi. Podle ní nelze mír Ukrajině vnutit. „Budeme i nadále poskytovat pomoc, i tu vojenskou, aby Ukrajina měla při jednání (o míru) pevnou pozici,“ dodala premiérka.

Zelenskyj na tiskové konferenci poděkoval italské vládě za poskytnutou pomoc. Podle něj se během setkání s Meloniovou jednalo o bezpečnosti Ukrajiny a padla „významná rozhodnutí o ochraně našeho nebe“. Zelenskyj také připomněl osud ukrajinských dětí zavlečených do Ruska.

Meloniová uvedla, že Řím podporuje postupnou integraci Ukrajiny do Evropské unie a partnerství mezi Ukrajinou a Severoatlantickou alianci. „Ukrajina bojuje tvrdou bitvu za evropské hodnoty,“ uvedla Meloniová, podle které je budoucnost Ukrajiny evropská.

V Římě v sobotu Zelenskyj jednal i s italským prezidentem Sergiem Mattarellou.

Setkání s papežem

Ukrajinský prezident se v sobotu odpoledne ve Vatikánu setkal i s papežem Františkem. Požádal jej o odsouzení ruských zločinů na Ukrajině a zároveň mu poděkoval za pozornost, kterou hlava katolické církve věnuje situaci v jeho zemi.

„Oba se shodli na potřebě pokračovat s humanitárními činnostmi na podporu obyvatelstva,“ řekl po jednání vatikánský mluvčí Matteo Bruni.

Podle něj papež zdůraznil „naléhavou potřebu činů lidskosti vůči nezranitelnějším lidem, nevinným obětem konfliktu“ Papeže se za dosažení míru na Ukrajině neustále modlí k bohu, dodal Bruni.

Papež daroval ukrajinskému prezidentovi malou sošku s podobou olivové ratolesti, což je jeden ze symbolů míru. Zelenskyj papežovi předal ikonu Panny Marie namalované na neprůstřelné vestě.

Rozhovor trval 40 minut, což je podle italské veřejnoprávní televize RAI nadprůměrná délka. 

Papež František opakovaně kritizuje od začátku ruské agrese válku na Ukrajině a vyzývá ke konci bojů. Ukrajinský národ označil za mučednický.

Kriticky se však vyjadřoval i k dodávkám zbraní, které Ukrajina dostává od západních států. Papež nedávno oznámil, že Vatikán připravil svou mírovou misi, žádné další detaily však nezveřejnil. František také uvedl, že Vatikán je připraven pomoci s návratem ukrajinských dětí z Ruska.

Zelenskyj naposledy jednal s papežem před začátkem ruské invaze. Od konce února roku 2022, kdy začala válka, s papežem jednal po telefonu. Kyjev pozval papeže na návštěvu Ukrajiny. Na konci dubna jednal ve Vatikánu ukrajinský premiér Denis Šmyhalo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme