Italský premiér Silvio Berlusconi podal demisi

Italský premiér Silvio Berlusconi podal demisi. Jeho vláda zůstane pro běžnou agendu ve funkci až do ustavení nové vlády. Itálie nyní očekává rozhodnutí prezidenta republiky o tom, kdy bude designován nový italský premiér.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silvio Berlusconi | Foto: AFP

"Budou litovat, že odcházíme," prohlásil Silvio Berlusconi krátce před tím, než se odebral do sídla prezidenta, aby podal demisi své vlády. Berlusconiho demise je prozatím jediný pevný bod na italské politické scéně.

Znamená konec diskuze kolem volebních výsledků, která se táhla tři týdny, aniž předák pravicového tábora oficiálně uznal porážku, kterou mu levice uštědřila ve volbách 9. a 10. dubna. Mimořádně těsné vítězství Prodiho koalice vedlo k námitkám Berlusconiho strany, zda nedošlo k volebním podvodům. Spekulace ukončil až výrok soudu.

Nyní je na řadě volba prezidenta republiky a designace šéfa nové vlády. Prozatím se však neví, v jakém pořadí. Levicoví demokraté, hlavní síla Prodiho koalice, navrhují uspíšení volby prezidenta republiky a následující designaci premiéra. Romano Prodi by si přál, aby jej designoval současný president Ciampi, dříve než vyprší jeho mandát.

Pozorovatelé podtrhují jako známku uvolnění stisk ruky Berlusconiho s Prodim na dnešním pohřbu tří italských vojáků padlých ve čtvrtek v jižním Iráku.

Vědunka Lunardi, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme