Příměří mezi Izraelem a Hamásem bude zatím pokračovat. Dohoda padla na poslední chvíli

Dočasné příměří mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás bude zatím pokračovat, uvedla izraelská armáda krátce předtím, než mělo dnes ráno vypršet. Zdůvodnila to snahou zprostředkovatelů pokračovat v procesu propouštění rukojmích z Pásma Gazy. Hamás vyjádřil souhlas s prodloužením příměří o jeden den.

Tel Aviv (Aktualizováno: 6:28 30. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinc kouřící vodní dýmku ve zničené Gaze

Palestinc kouřící vodní dýmku ve zničené Gaze | Zdroj: Reuters

Klid zbraní začal platit v pátek a původně měl trvat čtyři dny. Podařilo se ho ale prodloužit o další dva, a příměří tak mělo vypršet ve čtvrtek v 7.00 místního času (6.00 SEČ).

Starlink nebude v Gaze aktivní bez svolení Tel Avivu, uvedl Musk. V Izraeli se setkal s Netanjahuem

Číst článek

Téměř do poslední chvíle nebylo jasné, jestli se ho stranám vyjednávajícím v Kataru podaří prodloužit. Hamás ještě hodinu před termínem uvedl, že Izrael odmítl jeho nabídku na prodloužení klidu zbraní výměnou za propuštění sedmi izraelských rukojmích a předání těl tří mrtvých.

Nakonec ale Izrael, který dal předtím najevo, že je připraven obnovit vojenské operace v Gaze, informoval o prodloužení příměří, a to jen pár minut před 7.00 místního času. Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua pak podle serveru deníku The Times of Israel uvedl, že dostal seznam deseti žen a dětí, které mají být dnes propuštěny.

Delší klid zbraní potvrdilo i katarské ministerstvo zahraničí, podle něhož by měla platit dosavadní dohoda, že za každých deset propuštěných izraelských rukojmích opustí izraelské věznice 30 Palestinců.

Agentura AP poznamenala, že noční vyjednávání bylo složitější i proto, že většinu žen a dětí už Hamás propustil a očekává se, že za propuštění izraelských mužů a vojáků bude požadovat větší ústupky Izraele.

Příměří umožnilo, aby se do Gazy, kde jsou dvě třetiny z 2,3 milionu obyvatel vysídleny, dostalo výrazně větší množství humanitární pomoci. Z Gazy se zase mohlo vrátit přes 90 rukojmích, které palestinští ozbrojenci zajali při útoku na Izrael ze 7. října. Něco přes 140 jich tam ale podle izraelské armády stále zůstává.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme