Izrael pokračuje v boření palestinských domů v Rafáhu

Izraelská armáda už zničila v uprchlickém táboře v Rafáhu v pásmu Gazy stovky palestinských domů. Bez střechy nad hlavou tak zůstalo přes tisíc Palestinců. Izrael tvrdí, že v domech měli útočiště palestinští radikálové, kteří napadají hlídky na izraelsko-egypské hranici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demolice | Foto: Jan Rosenauer

Z Raffáhu nyní prchají desítky palestinských rodin a mezinárodní organizace varují před uplatňováním kolektivní viny. Znepokojení vyjádřil i americký ministr zahraničí Colin Powell: "Víme, že Izrael má právo na vlastní obranu, ale s tím, co podniká v Rafáhu - tedy s ničením palestinských domů nesouhlasíme."

Palestinský premiér Ahmad Kurája vyzval Spojené státy, aby s palestinskou stranou jednaly jako s Izraelci. Zároveň vybídl k izraelsko-palestinskému příměří a přislíbil, že Palestinci ho budou dodržovat.

Kurája se má zítra v Berlíně sejít poradkyní amerického prezidenta pro národní bezpečnost Condoleezou Riceovou. Spojené státy požadují po Kurájovi, aby převzal kontrolu nad palestinskými bezpečnostními silami, ukončil vlnu násilností a provedl komplexní reformu.

Kurája bude při zítřejích rozhovorech požadovat stanovení data pro palestinské volby, jak to předpokládá mírový plán pro Blízký východ, vypracovaný Spojenými státy, Ruskem, OSN a Evropskou unií.

Milan Kopp, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme