Izrael stahuje tanky a rozebírá zátarasy

Izraelská armáda dnes ráno vydala rozkazy stáhnout tanky rozmístěné kolem palestinských měst na západním břehu Jordánu a rozebrat zátarasy kolem nich. Jde o součást dohody o ukončení izraelsko-palestinského násilí, kterou v noci na dnešek sjednal palestinský vůdce Jásir Arafat a bývalý izraelský premiér Šimon Peres, který je jedním z architektů prvních dohod s Palestinci z roku 1993.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Byly vydány odpovídající rozkazy - nejen zastavit střelbu, ale také stáhnout těžkou techniku a zrušit uzávěry kolem palestinských komunit,” prohlásil mluvčí izraelské armády Ron Kitrey v rozhovoru pro izraelský rozhlas.

Od doby, kdy úřad izraelského premiéra Ehuda Baraka ve tři hodiny po půlnoci místního času oznámil dohodu o zastavení násilí zatím nebyla zaznamenána ze strany Palestinců žádná střelba. „Ale musíme si počkat, jestli to vydrží," dodal mluvčí, podle něhož zůstává izraelská armáda připravena čelit všem možnostem.

Jeho skepse je poměrně oprávněná, protože dohod o ukončení izraelsko-palestinských střetů, které si od 28. září vyžádaly více než 160 mrtvých a přes 5000 zraněných, už izraelští a palestinští oficiální činitelé uzavřeli několik a nevydržela zatím ani jedna.

„Předchozí dohody - a tohle je třetí nebo čtvrtá - nám daly dost hořkou lekci," řekl mluvčí o porušených příměřích. Podle Kitreyho se dnes ráno sejdou izraelští vojenští činitelé s palestinskými kolegy a projednají potřebné bezpečnostní otázky.

Palestinský vůdce Jásir Arafat a izraelský premiér Ehud Barak ve 14:00 hodin místního času (13:00 SEČ) veřejně vyzvat své obyvatele k obnovení klidu.

Mezitím ovšem došlo v pásmu Gazy k nové přestřelce mezi izraelskými vojáky a Palestinci, při níž bylo pět Palestinců zraněno. Podle informací agentury AFP se tento ozbrojený střet odehrál v blízkosti židovské osady Kfar Darom, kde se shromáždili palestinští studenti a házeli kamení na izraelské vojáky, kteří odpověděli střelbou. Asi třicet palestinských policistů se pokusilo studenty bez použití síly od házení kamenů odradit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme