Izrael už převáží palestinské vězně, které vymění za Šalita

Do blízkosti izraelsko-egyptských hranic přijel ostře střežený konvoj izraelských autobusů s palestinskými vězni. Ti stráví svou poslední noc za mřížemi v příhraničních věznicích ha-Šaron a Kaceon. Zítra je na egyptském území čeká propuštění výměnou za izraelského vojáka Gilada Šalita.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výměna Gilada Šalita. Palestinské ženy drží fotky svých synů zatčených Izraelci, kteří by se nyní měli dostat na svobodu

Výměna Gilada Šalita. Palestinské ženy drží fotky svých synů zatčených Izraelci, kteří by se nyní měli dostat na svobodu | Zdroj: Reuters

Do egyptské Káhiry přiletěl zástupce hnutí Hamás Chálid Mišál a izraelský vyjednavač David Midan, aby doladili praktické kroky výměny. Zítřejší předání by mělo proběhnout v několika fázích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo v Káhiře Štěpán Macháček v Odpoledním Radiožurnálu.

Jednotky hnutí Hamás mají Gilada Šalita předat z Gazy na egyptské území ve stejnou dobu, kdy izraelské jednotky předají egyptským silám 27 palestinských vězeňkyň.

Až po příjezdu Šalita na území Izraele propustí izraelské úřady dalších 450 palestinských vězňů. Zbytek z celkového počtu 1027 Palestinců předají Izraelci v následujících několika měsících.

Všechny palestinské vězně nicméně Izrael bezpodmínečně nepropustí. Izraelci odmítli vydat tři klíčové osoby, které si odpykávají tresty doživotí za přípravu teroristických útoků. Všech 1027 propuštěných palestinských vězňů by se ale mělo ocitnout na svobodě.

Ne všichni propuštění vězni ale skončí na území Izraele nebo na palestinských územích. Zhruba 40 lidí z první skupiny bude muset odejít do exilu do třetí země. Prostor už nabídly například Sýrie, Turecko nebo Katar.

Analytička: Hrdinou se stane Hamás

Podle Ireny Kalhousové, analytičky Pražského institutu bezpečnostních studií, dojde kvůli úterní výměně k narušení rovnováhy sil v palestinské politice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kalhousova.mp3

Do faktického čela samosprávy se dostane namísto vládnoucího Fatahu prezidenta Mahmúda Abbáse teroristické hnutí Hamás, které výměnu zařídilo.

„Abbás v tuto chvíli prakticky zmizel ze světla médií, i když pokračuje v přesvědčování o uznání autonomní Palestiny, pozornost je zaměřena na Hamás,“ uvedla Kalhousová pro Stalo se dnes Radiožurnálu.

Druhé bezpečnostní riziko výměny leží v návratu někdejších palestinských teroristů, kteří jsou stále ve velmi produktivním věku.

„Jsou to lidé, kteří byli zatčeni před deseti lety, nikoli před třiceti, jsou tedy v nejlepším věku. Mohou se opět zapojit do teroristické činnosti. Dost pravděpodobně také zaujmout vysoká místa v rámci Hamásu, protože s sebou nesou gloriolu vězňů izraelských vězení,“ myslí si analytička.

Výměna Gilada Šalita zároveň podle Kalhousové nesouvisí s kroky Palestiny v OSN, kde se snaží o vyhlášení autonomního státu.

„Rozhovory probíhaly mnoho let, to se ví, a v tuto chvíli byly obě strany, především pak Hamás, ochotné ke kompromisům,“ uzavřela Kalhousová.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme