Izrael znovu zaútočil v Gaze

Izraelské vojenské vrtulníky a letouny F-16 bombardovaly palestinskou věznici v Gaze. Palestinské bezpečnostní zdroje uvádějí 29 zraněných. Střely a bomby zasáhly i zařízení palestinské vojenské rozvědky a ochranky palestinského vůdce Jásira Arafata, které je součástí vězeňského komplexu. Je to už druhý letecký útok izraelské armády jako odveta za nedělní palestinský atentát v Beerševě, při kterém zahynuly dvě Izraelky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelský útok v Gaze | Foto: ČTK/AP

Izraelský ministr financí Silvan Šalom je pro vyhoštění Jásira Arafata z palestinských autonomních území. Izraelská armáda zadržuje šéfa palestinské samosprávy od 3. prosince v Ramalláhu. Arafatovo vyhoštění bude podle ministra Šaloma proti terorismu účinnější než vojenské odvetné akce. Uvolní se tak místo pro nové palestinské vedení.

Izraelské tanky v noci vjely do města Nábulus na západním břehu Jordánu. Asi 20 izraelských vozidel proniklo zhruba kilometr do hloubi palestinského sektoru. Palestinské bezpečnostní zdroje sdělily, že izraelští vojáci narazili na tuhý odpor. Prudká přestřelka mezi oběma stranami propukla u Josefova hrobu, místa, které je posvátné pro židy a které Palestinci zničili na počátku svého povstání v říjnu 2000. Jedná se o druhý vpád izraelských jednotek do Nábulusu za několik dnů.

V neděli izraelští vojáci s tanky a obrněnými vozy pronikli do jiné části města a obsadili obytný dům. Podle vojenského prohlášení vydaného po dvouhodinové operaci šlo o odpověď na několik palestinských útoků v oblasti Nábulusu.

Jitka Malá, Zdenka Turková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme