Jaderný summit Číny, Japonska a Jižní Koreje má přinést větší bezpečnost atomových elektráren

Čína, Japonsko a Jižní Korea jednají v Tokiu o zajištění větší bezpečnosti svých jaderných elektráren. Summit se koná kvůli následkům ničivého zemětřesení a vlny tsunami, přírodní katastrofa totiž ve Fukušimě způsobila největší jadernou havárii od Černobylu. Lídři Číny a Jižní Koreje v sobotu také jako vůbec první zahraniční státníci navštívili postiženou oblast.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tokio: Japonský premiér Naoto Kan (uprostřed), jeho čínský protějšek Wen Ťia-pao (vlevo) a jihokorejský prezident Lee Mjong-bak | Zdroj: Reuters

Japonský premiér Naoto Kan, jeho čínský protějšek Wen Ťia-pao a jihokorejský prezident I Mjong-bak jednají o jaderné a potravinové bezpečnosti i vzájemné spolupráci při přípravách na katastrofy. Soul i Peking také vyjadřují Tokiu podporu při odstraňování následků březnového zemětřesení a vlny tsunami.

Japonsko v této souvislosti usiluje o zrušení zákazu dovozu některých potravin, které Čína a Jižní Korea přijaly v důsledku jaderné havárie. Tokio ale tvrdí, že zelenina a další produkty z Fukušimy a ostatních zasažených prefektur nejsou zdraví nebezpečné.

Robert Mikoláš, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme