Jaké toalety smí navštěvovat transsexuální studenti? Ať si řeknou jednotlivé školy, rozhodl Trump

Americký prezident Donald Trump ve středu zrušil spory vyvolávající dekret svého předchůdce Baracka Obamy, který umožňoval transsexuálním studentům svobodnou volbu záchodů. V ožehavé společenské otázce, která byla v minulých letech příčinou řady právních pří, tak došlo k dalšímu zásadnímu obratu. Nyní bude záležet na jednotlivých státech, jaký zvolí přístup k právům příslušníků sexuálních menšin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transgender | Zdroj: Reuters

„Tento problém se nejlépe řeší na úrovni států a místních samospráv. Školy, obce a rodiny mohou nalézt, a v mnoha případech našly, řešení, které chrání všechny studenty," komentovala nové prezidentské nařízení ministryně školství Betsy DeVosová.

Obamův dekret z loňského května školy na celém území Spojených států upozornil, že transsexuální školáci by měli navštěvovat záchodky nikoli podle své fyzické podoby, ale podle vnitřního pocitu příslušnosti k některému z pohlaví.

'Proč mít penis, když se cítí jako žena?' Změna pohlaví je v Česku nemilosrdná, píše Politico

Číst článek

Školám takovou praxi přímo nenařizoval, ale naznačoval, že na jejich stanovisku může záviset přísun peněz ze státní pokladny. Tato hrozba nyní pominula.

Trumpova administrativa vysvětluje nutnost změny mimo jiné tím, že Obamovo nařízení způsobovalo velké množství sporů a mohlo vést k ohrožení bezpečnosti studentek, k jejichž obtěžování mohli pravidlo zneužívat někteří studenti.

Protesty před Bílým domem za práva transsexuálních studentů | Foto: Reuters

Spor o genderovou příslušnost veřejných záchodků, který v USA trvá už několik let, se loni na podzim stal i tématem prezidentské kampaně. Sám Trump přitom zprvu nebyl nijak proti ochraně práv sexuálních menšin a tvrdil, že lidé by měli chodit na takový záchod, „který jim přijde vhodnější".

Pod tlakem konzervativních republikánů však názor později změnil. Podle amerických médií se dá očekávat, že další změna přístupu vyvolá nové právní spory.

Před Bílým domem se na protest proti Trumpovu rozhodnutí sešlo asi 200 aktivistů, kteří s duhovými vlajkami v rukách volali heslo: „Žádná nenávist, žádný strach, trans studenti jsou vítáni.“

„Všichni víme, že Donald Trump je tyran. Jeho útok na transgender děti je ale nové dno,“ řekl Rachel Tiven, výkonný ředitel organizace Lambda Legal, která se zasazuje o práva LGBT komunity.

Protesty před Bílým domem za práva transsexuálních studentů | Foto: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme