James Murdoch o odposlechu News of the World věděl, ukazují nové důkazy

Syn tiskového magnáta Ruperta Murdocha James bude dnes znovu vypovídat před parlamentním výborem pro kulturu, média a sport v Londýně. Poslanci budou chtít, aby upřesnil své výroky z minulé výpovědi v červenci o ilegálním odposlechu telefonů z popudu redakce nedělního listu News of the World.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

James Murdoch před parlamentním výborem | Zdroj: ČTK

Od červencové výpovědi Jamese Murdocha a jeho otce před parlamentním výborem, který vyšetřuje ilegální odposlechy, byly zveřejněny dokumenty zpochybňující výroky Murdocha mladšího.

Podle listu New York Times sílí důkazy, že vedoucí pracovníci koncernu News International, který vlastnil noviny News of the World, věděli o odposlechu už před třemi lety. A už tehdy o tom hovořili s Jamesem Murdochem. Murdoch tvrdí, že o odposlechu nevěděl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o desáté byl mediální analytik Tomáš Trampota

„Objevily se výpovědi některých svědků, kteří tvrdí, že byl přítomen u některých edičních porad, kde se tento problém řešil,“ říká mediální analytik Tomáš Trampota.

Tento týden vyšlo také najevo, že koncern News International zaměstnával soukromého detektiva, aby sledoval advokáty zastupující oběti odposlechů.

News of the World býval jedním z nejprodávanějších britských periodik. Z díry na trhu těží konkurence.

„Kauza ukázala i propojenost některých politických elit s médii, silný zákulisní boj a vyjednávání. Žurnalistické praktiky jsou v mnohem intenzivnějším hledáčku a myslím si, že to celkově médiím uškodilo,“ dodává Trampota.

Rupertu Murdochovi se od léta začala jeho říše rozpadat. V srpnu jeho životopisec Michael Wolff předpověděl, že celá kauza Ruperta Murdocha potopí. Opravdu mu v poslední době odešla celá řada klíčových kolegů.

Milan Kocourek, Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme