Japonská princezna porodila následníka trůnu, země slaví

Japonsko se dočkalo mužského následníka trůnu. Princezna Kiko dnes porodila chlapce a na čas tak vyřešila následnickou krizi, která se rýsovala v císařské rodině. V Japonsku totiž podle platného zákona může vládnout jen císař, nikoliv císařovna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonci sledují zprávy o narození prince | Foto: AFP

Obyvatelé země vycházejícího slunce slaví. Chryzantémový trůn, jak je japonský císařský dvůr označován, má opět mužského následníka.

Dítě přišlo na svět pomocí císařského řezu krátce před půl devátou ránu tamního času. "Váží 2,558 kilogramu, měří 48,8 centimetru. Matce i princi se daří dobře," uvádí se v komuniké císařského paláce.

Chlapec se narodil princi Akišinovi, který je druhým synem současného vládce Akihita, a princezně Kiko. Je tedy až třetím v pořadí, kdo může v budoucnu usednout na trůn - po svém otci a korunním princi Naruhitovi. Ten má ale pouze holčičku, proto jsou šance novorozeného prince, že bude vládnout, velké.

Narození mužského potomka také zřejmě ukončí v zemi diskuzi o schválení zákona, který by umožňoval panovat i ženám. Od posledního mužského přírůstku do císařské rodiny totiž uběhlo více než 40 let. Devětatřicetiletá Kiko již dříve přivedla na svět dvě dcery.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme