Javier Solana vypovídal o údajných tajných letech CIA

Evropský parlament dnes opět jednal o tajných letech CIA. Na otázky zvláštního výboru pro vyšetřování údajných nelegálních praktik americké zpravodajské služby odpovídal odpoledne Javier Solana, vysoký představitel pro zahraniční a bezpečnostní politiku Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Javier Solana | Zdroj: ČTK

Javier Solana mimo jiné uvedl, že nemá žádné informace a neviděl žádné důkazy o tom, že by na půdě Evropské unie docházelo k praktikám, ze kterých je americká CIA viněna - tedy o zadržování a únosech lidí, jejich věznění bez soudu a podobně.

Vysvětlil, že nemá ve své funkci nějaké zvláštní vyšetřovací pravomoci: "Proto věřím vládám zvoleným občany - vámi i mnou - když mi říkají, že k ničemu takovému na evropské půdě nedocházelo a nedochází."

Tím ovšem Solana některé europoslance a europoslankyně rozohnil; někteří z nich mluvili o politické povinnosti zjistit, zda se CIA podobných praktik v Evropě nedopouští. Jednání zvláštního výboru Evropského parlamentu pokračuje, konečná zpráva se čeká v druhé polovině roku.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme