Je libo koupit italskou vesnici?

V italském Toskánsku nedaleko Pisy je na prodej celá vesnice a návštěvníci londýnské výstavy italského životního stylu La Dolce Vita jsou vybízeni, aby předkládali nabídky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajina | Foto: Jan Rosenauer

Vesnice na prodej je na pokraji městečka Peccioli s pěti tisíci obyvateli, ale vesnice sama je neobydlená. Sestává z 34 obytných domů, patnácti zemědělských budov a více než dvou tisíc akrů vinic a olivových hájů. Součástí balíčku na prodej je středověký kostel postavený za panování florentského rodu Medici. Cena - pouhých 60 milionů eur.

Jak poznamenává římský dopisovatel listu Times Richard Owen, konsorcium, které vesnici prodává by nejraději, aby ji koupil nějaký britský kutil, protože je zapotřebí rozsáhlých úprav. Ve vesnici například není zaveden plyn ani elektřina. Ale existuje plán modernizace vesnice se vším všudy včetně luxusních bazénů, bezdrátové technologie i dodávek elektřiny. Přístup je po malebné šest kilometrů dlouhé silnici a vesnici samotnou italský list La Republica označil za "poslední nezkažený kout toskánského ráje".

Britové vlastní v zahraničí přes čtvrt milionu realit - z nich pět tisíc v Portugalsku a dva a půl tisíce v Itálii. Toskánsko patří mezi obzvlášť oblíbené oblasti Itálie, na které se soustřeďuje zájem Britů o druhý domov.

Mluvčí toskánské realitní agentury uvedla, že po teroristických útocích na Spojené státy a po následném poklesu kurzu dolaru proti euru nastalo na trhu toskánských realit poněkud klidné období. Ale v poslední době se američtí zájemci vracejí. Nejen to. Britové přicházejí ve značném počtu.

Městečku Peccioli v těsném sousedství vesnice na prodej vévodí hrad z 12.století, který býval ohniskem bojů mezi Pisánci a Florenťany. Architekt Paolo Riani, který byl pověřen projektem rekonstrukce vesnice, řekl: "Ten kdo koupí celou vesnici, bude muset respektovat tradici výročního festivalu v místním kostele, který je pojmenován po Madoně ze skleníků."

Členové konsorcia se dohodli, že pokud se nenajde zájemce o koupi celé vesnice, budou na prodej její části. Někteří Toskánci vznášejí námitky proti invazi zazobaných cizinců, ale architekt Riani uznává, že bez vnějších investic by se dědictví toskánské minulosti rozpadlo.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme